90. Oscar Kazananları Açıklandı

07 Mart 2018

Jimmy Kimmel'ın sunumuyla gerçekleşen Oscar Ödülleri gecesinde 24 kategorinin en iyileri seçildi.

"Bu yılın en çok adaylık alan filmi 13 kategori ile Guillermo del Toro’dan “The Shape of Water” oldu."

90. Akademi Ödülleri’nin kazananları 4 Mart gecesi belli oldu. Bu yılın en çok adaylık alan filmi 13 kategori ile Guillermo del Toro’dan “The Shape of Water” olurken, onu 8 adaylıkla “Dunkirk” ve 7 adaylıkla “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” takip etti.


En İyi Film:

“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“The Shape of Water” -KAZANDI
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”


“The Shape of Water”


En İyi Erkek Oyuncu:

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour” -KAZANDI
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”


Gary Oldman, “Darkest Hour”


En İyi Kadın Oyuncu:

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” -KAZANDI
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”


Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”


En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” -KAZANDI


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya” -KAZANDI
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”


En İyi Yönetmen:

“Dunkirk,” Christopher Nolan
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro -KAZANDI


En İyi Animasyon Filmi:

“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson -KAZANDI
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman


“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson


En İyi Kısa Animasyon Filmi :

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant -KAZANDI
“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer


En İyi Uyarlama Senaryo:

“Call Me by Your Name,” James Ivory -KAZANDI
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees


“Call Me by Your Name,” James Ivory


En İyi Özgün Senaryo:

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele -KAZANDI
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh


En İyi Görüntü Yönetimi:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins -KAZANDI
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen


En İyi Belgesel Film:

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan -KAZANDI
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes


En İyi Kısa Belgesel:

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel -KAZANDI
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner


En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon):

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton -KAZANDI
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen


Yabancı Dilde En İyi Film:

“A Fantastic Woman” (Chile) -KAZANDI
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul” (Hungary)
“The Square” (Sweden)


“A Fantastic Woman”


En İyi Film Kurgusu:

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“Dunkirk,” Lee Smith -KAZANDI
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory


En İyi Ses Kurgusu:

“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King -KAZANDI
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood


En İyi Ses Miksajı:

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo -KAZANDI
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick


En İyi Yapım Tasarımı:

“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis
“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau -KAZANDI


En İyi Film Müziği:

“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat -KAZANDI
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell


En İyi Özgün Şarkı:

“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez -KAZANDI
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul


En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick -KAZANDI
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten


En İyi Kostüm Tasarımı:

“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“Phantom Thread,” Mark Bridges -KAZANDI
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle




En İyi Görsel Efekt:

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer -KAZANDI
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,”  Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist