94. Akademi Ödülleri Sahiplerini Buldu

01 Nisan 2022

Üç ödül için aday gösterilen Sundance'in favorisi CODA, pazar gecesi Hollywood'daki Dolby Theatre'da düzenlenen 94. Akademi Ödülleri'nde “En İyi Film” seçildi.

Üç ödül için aday gösterilen Sundance'in favorisi CODA, pazar gecesi Hollywood'daki Dolby Theatre'da düzenlenen 94. Akademi Ödülleri'nde “En İyi Film” seçildi. Filmde rol alan Troy Kotsur, "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı ve 1987'de Children of a Lesser God ile ödül alan Marlee Matlin'i takip ederek Oscar kazanan ikinci duyma engelli kişi oldu.Will Smith, Kral Richard filmi ile “En İyi Başrol Oyuncusu” ödülünü aldı. Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye filmi ile “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi. Ariana DeBose, West Side Story ile “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

Belfast, önemli bir galibiyet elde ederek “En İyi Orijinal Senaryo” seçildi. Jane Campion, The Power of the Dog ile “En İyi Yönetmen” Oscar ödülünün sahibi oldu. Kathryn Bigelow ve Chloé Zhao'nun izinde, ödülü kazanan üçüncü kadın oldu.
Encanto, “En İyi Animasyon” filmi seçilirken, Japonya'nın Drive My Car filmi “En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Filmi” ve Summer of Soul “En İyi Belgesel Film” ödülünü aldı. Billie Eilish ve Finneas O'Connell, No Time to Die ile “En İyi Orijinal Şarkı” dalında Oscar kazandı.