A Gift: Moda Kitapları

27 Kasım 2018

Martin Margiela'nın manifestosundan kapsamlı Balenciaga tarihine kadar en iyi moda kitapları “A Gift” başlığı altında, yılbaşı hediye alternatifi listenizi kolaylaştırıyor.

"Cristóbal Balenciaga'nın heykel siluetleri modanın günümüzdeki yerini biçimlendirdi ve Lesley Ellis'in ustalık üzerindeki bu araştırması, bu mirasın neden bu kadar önemli olduğuna dair mükemmel anlatım."

İyi bir moda kitabı bize göre görselliğiyle etkileyici olduğu kadar bilgilendirici de olmalıdır mutlaka. Moda ile ilgilendiğiniz sürece, hayatınızda okumanız gereken birkaç başlıca kitap vardır. Sizin gibi düşünen dostlarınız varsa, yılbaşında onlara hediye edebileceğiniz birkaç iyi önerimiz var.

Maison Martin Margiela
Çağdaş modada Martin Margiela gibi çok az sayıda tasarımcı vardır. Yapısal anlamda farklı bir yaklaşımı olmasına rağmen, asla kötü bir şöhrete sahip değildir, aksine bir moda efsanesidir. Yaşayan efsanenin mirasının devam ediyor oluşunun nedenlerini çok açık bir şekilde görebileceğiniz kitapta, tasarımcının kendi kendine küratörlüğünü yaptığı pencereden dünyaya bakmanın daha iyi bir yolu yok.

All About Yves
Yves Saint Laurent üzerine bolca kitap var, evet ama bu kesinlikle en iyilerinden biri. Tasarımcı tarafından çizilmiş ve daha önce hiç görülmemiş eskizler ve diğer eserlerinin çeşitli fotoğrafları, topladığı çeşitli ephemeralarla doldurulmuş bölümler, el yazısı notaları, backstage polaroidleri ile hem tasarımlarını hem de kendisini daha yakından tanıma fırsatı buluyorsunuz.

6 + Antwerp Fashion
Seksenli yıllarda öne çıkan Belçikalı tasarımcıların grubu olan Antwerp 6’e, moda tarihindeki en yaratıcı gruplardan biri olarak, hayranlık ve saygı duyulur. Bu kitap onların gelişimini Geert Bruloot'un sözleriyle araştırıyor. Avangarda ilgisi olan herkes için mutlaka okunmalı bir kitap.

Balenciaga: Shaping Fashion
Cristóbal Balenciaga'nın heykel siluetleri modanın günümüzdeki yerini biçimlendirdi ve Lesley Ellis'in ustalık üzerindeki bu araştırması, bu mirasın neden bu kadar önemli olduğuna dair mükemmel anlatım. Üzerine okuyacağınız Mary Blume'ın Balenciaga kitabı, ustanın dünyası hakkında ansiklopedik bir bilgi birikimine sahip olmanız için ideal bir hareket olur.

Rei Kawakubo / Comme des Garcons Art Of The In-Between
MET'te gerçekleşen Comme des Garçons sergisi, modada çok önemli bir anı oldu. Kostüm Enstitüsünün yaşayan bir tasarımcı için bir retrospektif gerçekleştirmesi ikinci kez oluyor. Yıllar boyunca Japon markası Comme des Garcons’un başında yaratmaya devam eden Rei Kawakubo'nun alıntılarıyla birlikte bu kitap, her moda hayranının kitap rafında olmalı.

Yamamoto & Yohji
Yohji Yamamoto uzun zamandır bu sektörün simgelerinden biri olmuştur. Markasına ve estetiğine duyulan büyük saygı yalnızca Craig McDean, Inez & Vinoodh ve Nick Knight gibi moda fotoğrafçıları tarafından değil, yönetmen Wim Wenders tarafından da yüceltilmişti. Onun moda dünyasından dışarı fırlayan etkisini ve etki alanının genişliğini bu kitapta Jean Nouvel, Charlotte Rampling ve Polymath Takeshi Kitan tarafından yazılan bölümler yansıtıyor bu defa.