Abba Sergisi Londra'da Açılıyor

30 Aralık 2019

Bir hayran mabedinden “Waterloo” ile birinci oldukları 1974 Eurovision Şarkı Yarışması sahnesinin bir kopyasına kadar farklı objelerin yer aldığı, geçtiğimiz günlerde Londra'da açılan yeni bir sergi İsveçli pop sansasyonu ABBA'nın büyük başarısına eğiliyor.


Southbank Center'ın eski sanat yönetmeni Jude Kelly’nin küratörlüğünü üstlendiği sergi, grubun çıkış hikayesinin yanı sıra milyonlarca satış yapan sekiz albümünün her birini keşfederek grubun bir dizi atmosferik odalar aracılığıyla yükselişini inceliyor. 


Grubun üyesi Bjorn Ulvaeus'un okul raporu gibi kişisel eşyalar, resimler, altın diskler ve kıyafetler, daha önce yayınlanmamamış plaklar Ağustos ayına kadar Londra'nın O2 mekanında düzenlenen “ABBA: Super Troupers Sergisi”nde yer alacak.


Bir ABBA hayranı, yastıkları, eşarpları, rozetleri ve hatta Noel süsleri de dahil olmak üzere 40 yıldan fazla bir süredir topladığı yüzlerce hatıra eşyasını sergiyle paylaştı.


Ulvaeus, Benny Andersson, Agnetha Faltskog ve Anni-Frid Lyngstad'dan oluşan ABBA, 1974 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazandıktan sonra küresel üne kavuştu. “Dancing Queen,” “Mamma Mia” ve “Thank You For The Music” gibi 1970 ve 1980'lerin hit dizisiyle büyük bir başarı elde ettiler.