ABD'deki En Dikkat Çekici Ulusal Parklar

07 Mart 2022

2020 yılından itibaren kapalı ortamlarda geçirilen uzun vakitlerin ardından milli parkların rekora ulaşan ziyaretçi sayıları günden güne artış gösteriyor.

Ulusal Park Servisi'nin 2021'deki aylık ziyaret sayıları; Grand Teton, Yellowstone, Great Smoky Mountains ve Acadia dahil olmak üzere bir dizi parkta 2019'dakileri çoktan aştı. Hatta bazı parklar, şimdiye kadarki en yüksek ziyaret sayılarına sahip olma yolunda ilerliyorlar. 


Amerika çapında, 63 milli park ile ülkenin çeşitli manzaralarını keşfetmek için birçok fırsat mevcut. Biz de aşağıda, Yellowstone gibi kaçırılmaması gereken, ABD'deki en iyi birkaç milli parkı sizler için derledik. 

 

Olympic, Washington: Seattle'ın hemen batısında, Puget Sound ile Washington sahili arasında yer alan Olimpik Ulusal Park, ülkedeki en zengin parklardan biri. Buzullarla kaplı dağlar, Pasifik kıyıları ve balta girmemiş ılıman yağmur ormanları ile üç farklı ekosistem sunan parka gelen ziyaretçiler, bir gün uzak kıyı şeritleri boyunca yürüyebilirken bir sonraki gün bir yağmur ormanından geçerek dağların zirvesine çıkabilir.

 

Yellowstone, Wyoming: Amerikan başkanı Ulysses S. Grant, 1 Mart 1872'de Yellowstone Ulusal Parkı Koruma Yasası’nı yasalaştırdığında, yeni bir park sistemi kurmaya önayak olmuştu. Bugün, bizon ve geyik sürüleri, buzullarla oyulmuş vadiler, buharı tüten gayzerler ve kaplıcalar ile tanınan Amerika'nın ilk milli parkı, en çok ziyaret edilenlerden biri olmaya devam ediyor. 

Great Sand Dunes, Colorado: Yüksek dağ zirveleri ile tanınan Colorado'nun aynı zamanda geniş kum tepelerine de ev sahipliği yapması birçok kişi için bir sürpriz. Büyük Kum Tepeleri Ulusal Parkı'na yaklaşırken, altın rengi turuncu kum tepeleri, karla kaplı dağ zirvelerinin fonunda yükseliyor ve Kuzey Amerika'dan daha çok Fas çölünü andırıyor. Kum tepeleri ana nokta olsa da parkın sınırları içinde Alpin tundra, denizaltı ormanları ve çayırlar da dahil olmak üzere birkaç farklı ekosistem görülebiliyor. 

Dry Tortugas, Florida: Key West'in yaklaşık 70 mil batısında, Meksika Körfezi'nin kenarında yer alan Dry Tortugas'a yalnızca tekne veya deniz uçağıyla erişilebilir olması, onu kalabalıktan kaçınmak isteyen insanlar için mükemmel bir park haline getiriyor. Parkın vahşi yaşamının büyük kısmı, burada 30 farklı mercan türü arasında yaşayan zengin deniz yaşamıyla su altında bulunuyor.