Abu Dhabi’de yeni bir sanat etkinliği: Art Basel Inside

23 Eylül 2019

Sanat dünyasının en büyük fuarı Art Basel, önümüzdeki yıldan itibaren Abu Dhabi’de yepyeni bir etkinliğe imza atıyor.

Günümüzde ciddi bir sanat koleksiyonerinin ajandalarında yeni bir etkinlik için yer bulması gerçekten de zor. Birbirinden ilgi çekici bienal, fuar ve sergiler dünyanın dört bir köşesinde gerçekleşirken sanat takviminde boş günler gittikçe azalıyor.

Basel, Miami Beach ve Hong Kong’daki edisyonlarıyla sanat dünyasının nabzını tutan fuar organizasyonu Art Basel, gelecek yıl 14-16 Şubat tarihleri arasında Abu Dhabi’de üç günlük etkinlik düzenlemeye karar verdi. Tarihleri Frieze’in Los Angeles’ta başlattığı fuarla kesişen ilk etkinliğin küratörü, Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi direktörü Marc-Olivier Wahler olacak.


İçeriği açıklanmasa da Wahler’den gelen ilk bilgilere göre, etkinlik örneğin çölde gezerken su altında yürüyormuş hissi veren, tüm duyulara hitap eden etkileyici enstalasyonlardan oluşuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Louvre Abu Dhabi, Warehouse421, Manarat Al Saadiyat, Cultural Foundation ve NYU Abu Dhabi Sanat Galerisi, Zayed Milli Müzesi ve Guggenheim Abu Dhabi gibi önemli kurumlara ev sahipliği yapmaya başlayan Abu Dhabi, prestijli fuarı da bünyesine katarak sanat dünyasındaki önemini pekiştiriyor.