Acute Art, Londra'yı büyük bir AR sergisine dönüştürüyor

03 Aralık 2020

Acute Art uygulamasıyla kullanılabilen "Unreal City", halka açık bir Artırılmış Gerçeklik grup sergisi ile sokaklara ve Londra semalarına doğru ilerliyor.

Acute Art projesi, fiziksel sanata olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırarak bunu bir adım öteye taşıyor. Yürüyüş turu olarak düzenlenmiş 'Unreal City', Londra'nın Waterloo Köprüsü ile Millenium Köprüsü arasında 24 farklı konumda yer alıyor. Acute Art uygulaması üzerinden 8 Aralık'tan itibaren görülebilecek sergide Olafur Eliasson, Cao Fei, Alicja Kwade, Koo Jeong A, Marco Brambilla'nın çalışmaları ve Tomás Saraceno, KAWS, Bjarne Melgaard'ın yeni işleri yer alıyor. 

Alicja Kwade'nin, All at Any Time işi ırmağın üzerinde tekinsiz bir şekilde havada süzülürken etkileşime giren paralel evrenler fikrine gönderme yapıyor.


Olafur Eliasson, Caring Northern Light and Lucky Stone.

Acute Art'ın sanat direktörü ve Unreal City küratörü Daniel Birnbaum, "Son yıllarda, sanal unsurları içeren eserler düzenli olarak bienallere ve müze sergilerine dahil edildi, ancak genellikle geleneksel kurumsal yapılara uyan şekillerde yer aldı" diyor. Halkın algısal düğümlerini tamamen yeni sergi formatları yaratacak şekilde birbirine bağlayan, farklı coğrafyalara yayılmış sürükleyici deneyimler hayal edilebilir mi? Cevabın evet olduğuna inanıyorum. Bu teknolojileri, sanat dünyasının yapısını değiştirmek ve uçağa atlamaya daha az istekli olacağımız bir gelecek için olası yeni küresel değişim biçimlerini mümkün kılmak için kullanacağız."


KAWS, Holiday Space.

Büyük ölçekli grup sergisi, sanatı demokratikleştirmeyi ve gerçek dünyada fiziksel olarak gitmenin imkansız olduğu yerlere AR merceği ile ulaşmayı amaçlıyor. İzleyicilerin Acute Art uygulaması üzerinden yerleşik haritayı takip ederek sanat eseri keşfine çıkacakları Acute Art ve Dazed Media'nın ortak çalışması olan proje, Londra’nın halka açık en büyük AR sanatı festivali olacak.

Olafur Eliasson, Marvelous Rainbow.

Acute Art CEO'su Jacob De Geer şöyle ekliyor, "Bu zorlu zamanlarda AR sanata dair ilgi hızla gelişti. Tüm sanatçıların projede bize katılmasından mutluluk duyuyoruz. Bazı sanat kurumları geçici olarak kapalı ama sanat iptal edilmemeli!'