Ai Weiwei imzalı New York’taki konut satışta

19 Nisan 2021

Çinli sanatçı Ai Weiwei tarafından tasarlanan New York’ta bulunan ev, 4,9 milyon dolara alıcısını buldu. “Tsai Rezidansı” olarak bilinen ev, Yatırımcı Christopher Tsai’nin siparişi üzerine yapılmıştı.

Ai Weiwei tarafından tasarlanan tek özel mülk olma özelliğine sahip konut satışta.

Çinli sanatçı Ai Weiwei tarafından tasarlanan New York’ta bulunan ev, 4,9 milyon dolara alıcısını buldu. 2006 yılında İsviçreli firma HHF Architects ile tasarlanan konut, New York City’nin yaklaşık iki saat kuzeyindeki Ancram kasabasında bulunuyor. “Tsai Rezidansı” olarak bilinen ev, Yatırımcı Christopher Tsai’nin siparişi üzerine yapılmıştı.
Ev, 5.25 milyon dolarlık liste fiyatı ile 2019’dan beri piyasadaydı; daha önce 2013 yılında 4,25 milyon dolara satılmıştı. Son satış haberi ilk olarak Twitter üzerinden Katya Kazakina tarafından duyuruldu.
Tsai Rezidansı, bir koridor boyunca birbirine bağlanan dört bitişik küp şeklinde yapıya sahip bir bina. Oluklu demir panellerle tamamlanan ev, 37.5 dönümlük pastoral arazi üzerine yerleştirilmiş; “tarımsal hayata uygun” denilerek betimlenebilecek bir kulübeyi anımsatan endüstriyel bir görünüme sahip. Üstelik emlakçı, satış ilanında, evi “içinde yaşanabilir sanat eseri” olarak tanımlamış.
Ai Weiwei tarafından tasarlanan tek özel mülk olma özelliğine sahip konutun içinde üç yatak odası ve banyo, iki oturma odası ve üç şöminenin yanı sıra bir kulvarlı açık havuz bulunuyor. Yapının orijinal mimarları, 2009 yılında eve, içinde kendi ofisi de bulunan bir konuk evi, iki yatak odası ve bir sanat galerisi de ekledi. Corten çelik panelli bina, aynı zamanda 2013 yılında Amerikan Mimarlık Ödülü’nün sahibi olmuştu.