Airbnb'nin Wisconsin Listesinden Bir Frank Lloyd Wright Başyapıtı

07 Mart 2022

Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan ve 1940’den bu yana ayakta olan tarihi yapı, iki katlı “Usonian” evlerinin nadir bir örneği.

Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan ve günümüze kadar titizlikle korunan Wisconsin konutu, Airbnb'de dikkat çeken evler arasında. Altı kişilik uyuma kapasitesine sahip olan tarihi konut, hem Still Bend hem de Bernard Schwartz Evi olarak anılıyor.


Amerikan mimar Frank Lloyd Wright'ın (1867-1959) tasarladığı Usonian evi, orta sınıf bir Amerikan ailesine uygun sade, şık ve küçük bir ev. Hatta Life dergisinin 1938'de orta gelirli bir aile için belirlediği “rüya evi”nin gerçekleştirilmiş bir versiyonu.

Aslen Minneapolis'te inşa edilecek olan ev, Wright tarafından Michigan Gölü üzerinde bulunan Two Rivers kasabasındaki boş bir parsel üzerine yerleştirildi. Mimar, dergide bahsedilen tasarımı farklı malzemeler kullanarak değiştirdi ve kendi tarzına özel bir tasarım yarattı.


National Register of Historic Places’de listelenen dört yatak odalı ev, Usonia tarzıyla ilişkili tüm mimari unsurları koruyor. Örneğin, Wright tarafından tasarlanan yerleşik ahşap mobilyalar, kat pencereleri, çıplak tuğla duvarlar ve çatı çıkıntıları sade ve şık bir tarza sahip Amerikan mimarisi ile uyum sağlıyor. Özellikle, Still Bend iki katlı bir Usonian evinin nadir bir örneği.


Wright, hayalindeki ev fikrini Life'a anlatırken şunları söylüyor: "Amerikan (Usonian demeyi tercih ederim) aile hayatı dünyadaki hiçbir şeye benzemez. Bence bu evdeki tasarım; aile mahremiyetini, kullanım kolaylıklarını ve dikkat çeken bir estetik anlayışını göz önünde bulundurarak bahsedilen aile hayatını yakalamayı başarıyor”.