AJournal Favorileri: 2022’nin Sevilen Restoranları

23 Aralık 2021

2022'de radarımıza takılan en iyi restoranları sizler için AJournal’da bir araya getiriyoruz.

Şehirde kontrollü normalleşme önlemleri kapsamında yeniden canlanan gastronomi sektörü, keşfetme tutkusuyla yola çıkanlar için yeni deneyimler sunmaya devam ediyor. 2022 yılı hızla devam ederken öne çıkan ve denenmesi gereken restoranları sizler için bir araya getirdik.
Liman İstanbul


İstanbul’un sembollerinden biri olan, Türk mutfağı ve misafirperverliğini, Batılı mutfak kültürü ve mimarisiyle buluşturan Liman Lokantası, yeni ismi Liman İstanbul ile kapılarını Galataport İstanbul’da açtı. Tabaklarından, eşsiz sunumları ve mimari kimliğine kadar her detayı büyük bir özenle ele alınarak tasarlanan Liman İstanbul, hem mimari hem de gastronomik açıdan tarihi kültürümüzü yeni kimliğiyle günümüze taşıyor.

 Nobu İstanbul


Şef Nobu Matsuhisa ve aktör Robert De Niro’nun ortağı olduğu Nobu Restaurant, Japon-Peru füzyon mutfağı reçetelerini sunan Nobu İstanbul, geçtiğimiz Temmuz ayında Istanbul’da kapılarını açtı. Uzun bir bekleyişten sonra şehirle buluşan Nobu İstanbul’un menüsü, Kurumsal Şef Hervé Courtot tarafından titizlikle hazırlandı. Nobu klasiklerinin yanı sıra lokal detaylarla harmanlanmış yeni tatlar da Nobu İstanbul menüsünde yer alıyor.
Gina 


İstanbul’un en ikonik İtalyan restoranlarından Gina, D.ream çatısı altında kısa bir aradan sonra yeniden Kanyon ve Galataport İstanbul'da misafirlerini ağırlamaya başladı. Zarif detayların ön plana çıktığı mekan, 1950'li yıllarda Toskana'da yaşayan ve kendi adını taşıyan bir aile lokantası işleten Gina isimli İtalyan bir kadının hikayesinden alınan ilham ile tasarlandı. Şık alanlarıyla yemekli iş toplantıları için de estetik bir alternatif sunan Gina Kanyon ve Gina Galataport İstanbul haftanın her günü 12:00-24:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 
Novikov

Yenilikçi Asya ve İtalyan mutfaklarını kendine özgü konseptinde buluşturan, çağdaş tasarım anlayışını ve üst düzey hizmeti bir araya getiren Novikov Istanbul, İtalyan ve Akdeniz spesiyalitelerinin yanı sıra birbirinden leziz sushi çeşitleri ve diğer birçok özel Pan-Asya lezzetleri ile her detayı özenle düşünülmüş bir menü sunuyor.
Sea Salt

Alaçatı’nın zamansız restoranlarından Balıkçı Niyazi, Sea Salt markası ile geçtiğimiz Ağustos ayında Feriye, İstanbul’da açıldı. Ali Yuvanç’ın öncülüğünde tasarlanan Sea Salt’ın menüsü geleneksel Ege lezzetlerinin modern bir yorumunu sunuyor. Mutfağın yanı sıra mimari detaylarda da sadeliği benimseyen Sea Salt, Boğaz’da gastronomi deneyimi sunan en yeni restoranlardan biri.


 


Aman da Bravo

Reşitpaşa’daki lokasyonundan taşınan Aman da Bravo, Melis Korkud ve şef İnanç Baykar’ın bistronomique olarak tanımladığı şık konseptiyle artık Bebeköy’de. Yeni nesil Türk mutfağı reçetelerinden oluşan menü, mevsimlik malzemelerle güncelleniyor. Aman da Bravo, sade ancak etkileyici atmosferiyle misafirlerine keyifli bir deneyim sunuyor.
Ma Urla

OD Urla’nın zeytinlik arazisinde yer alan MA Urla, alışılan OD deneyiminin aksine, aynı anda çok daha az ziyaretçiye hizmet veriyor. Bir deniz mahsulleri restoranı olan MA Urla, Ege Denizi'nden gelen ürünleri şefin modern yorumu ile birleşerek konuklara benzersiz bir gastronomik yolculuk sunuyor.
Da Vittorio Ristorante Italiano

Sicilya’dan Bursa’ya uzanan bir hikayenin temsilcisi Da Vittorio, İtalyan mutfağının eşsiz lezzetlerini dünyaca ünlü şef Vittorio Sindoni yorumu ile sunuyor. Bursa’da yakaladığı başarıdan sonra, şehrin en yeni İtalyanı olarak Da Vittorio İstanbul, artık Mövenpick Hotel İstanbul Bosphorus’un terasında da sevenleriyle buluşuyor.
Trilye Restaurant Ankara


Bir Ankara klasiği Trilye Restaurant, doğanın sunduğu en taze mevsimsel deniz ürünlerini geniş bir konseptte konuklarıyla buluşturuyor. Lezzetin ve sağlığın ön planda tutulduğu Trilye Restaurant’ın kuruluş amacı, denizlerdeki av yasağına ve deniz balıklarının avlanabilir kalibrede olmasına özen göstererek kamusal bir bilinç oluşturmak. Yıllardır bu amaçtan şaşmayan Trilye Restaurant, Ankara Kuleli Sokak’taki yeni adresinde sevenleriyle buluşuyor.Türk Fatih Tutak


Coğrafyamızın bize sunduğu ürünleri kullanarak Türk kültürel değerlerini koruma felsefesi ile hareket eden şef Fatih Tutak, Türk Fatih Tutak ziyaretçilerini geleneksel ev tariflerinden, Türk medeniyetinin çıkış noktası Orta Asya’ya kadar uzanan çok yönlü bir yolculuğa davet ediyor. Günlük olarak hazırlanan menüsü ile, her ziyaretçiye eşsiz birer deneyim vaat ediliyor.