AJournal Favorileri: Dünya Tasarım Başkenti Valensiya’dan 2022 Tasarımları

10 Mart 2022

Bir yıl sürecek tasarım etkinliği için öne çıkan yüz projeden favorilerimizi sizler için belirledik.

Havayolları rotalarını yeniliyor, sıcaklıklar 20 derecenin üzerine çıkıyor, Valensiya Dünya Tasarım Başkenti olarak etkinlik takvimini hazırlıyor. Organizatörler, bir yıl sürecek tasarım etkinliğinin şehre yepyeni bir atmosfer getireceğine inanıyor.

Etkinliğin tanıtım direktörü Eduardo Teixeira-Alves, İspanya'nın en büyük üçüncü şehri olan Valensiya'nın, görev süresi Ocak 2020'de başlayan Lille'e göre daha şanslı olduğunu söylüyor. Teixeira-Alves, şehir genelinde yüz yaratıcı projeye işaret eden bir tasarım haritası oluşturdu. Müzisyen Jaime Hayon, tasarım okulu LABA ve Londra Tasarım Festivali direktörü Ben Evans gibi katılımcıların da dahil olduğu projeler için Teixeira-Alves, “Bu projelerin dahil olduğu liste, İspanya tarihindeki en iddialı tasarım programı” şeklinde açıklamada bulundu.

Önümüzdeki ayların programında yer alan yüzden fazla etkinlik, yüz elli konuşmacı, yetmiş işbirliği anlaşması, yirmi beş mekan ve yüze yakın kuruluş, 2022'ye damgasını vurarak yepyeni bir Valensiya için sağlık, eğitim, tarihi miras, eşitlik, kapsayıcılık, çeşitlilik ve sürdürülebilirlik gibi değerlerle bir dönüşüm aracı olmayı hedefliyor. Tasarım aracılığıyla şehre yeni bir soluk getirilecek ve gelecek nesillere özel bir miras bırakılacak.

AJournal ekibi olarak, tasarımlar arasından favorilerimizi sizler için listeledik.

Fundacion Por L’amor à L’arte Bombas Gens


Bombas Gens, ferah bir botanik bahçenin ortasında yer alan, oldukça az bilinen bir mimari hazine. Adını Viktorya döneminden kalma orijinal fabrikadan alan Bombas Gens, bünyesinde Michelin yıldızlı bir restoran ve geniş sergi alanları barındırıyor. Önümüzdeki yaz ilham verici sanat eserleriyle birlikte kalıcı koleksiyonu için parçalar belirlemesi adına Londra merkezli El Ultimo Grito'yu ağırlayacak.

Centre del Carme Cultura Contemporània (CCCC)


Palmiyelerle çevrili 13. yüzyıldan kalma Gotik bir manastır, tarihi Arap mahallesinin kumlu duvarlarının hemen dışında yer alan şehir merkezine ayak uyduruyor. Küratör Juli Capella; ataçlardan ampullere, parmak arası terliklere ve kahve makinelerine kadar çeşitli günlük nesneleri incelediği sergisi ile 1 Mayıs tarihine kadar orada olacak.

Institut Valencià d’Art Moderne


Mimar Emilio Giménez ve Carlos Salvadores’in 1980'lerde tasarladığı Institut Valencià d’Art Moderne, 2000 yılında, 20. yüzyıl heykel ve resimlerinden oluşan sekiz galeriye ev sahipliği yapacak şekilde yeniden tasarlandı. Bauhaus öncüleri Anni ve Josef Albers'in 350 eserine ev sahipliği yapan yapı, haziran ayına kadar 1990'ların clubbing sahnesine dair afiş sanatı ve tasarımlar sunacak.