AJournal Favorileri: Rogan Gregory ile Mekan ve Tasarım Üzerine

24 Mart 2022

Rogan Gregory soyut formlara, jeolojiye, ekolojik sistemlere, evrimsel biyolojiye ve insanların doğal çevre üzerindeki etkisine olan ilgisini New York’tan dünyaya açılan tasarımları aracılığıyla anlatmaya devam ediyor.

Heykeltıraş Rogan Gregory, uzun yıllar New York’ta yaşadıktan sonra Los Angeles'a taşınarak Santa Monica'da yeni bir stüdyo alanı yarattı.


Son dönemlerde artan mekan değişikliği ihtiyacına paralel olarak Los Angeles’a yerleşen sanatçı, hayatındaki bu değişimi “Doğal dünyaya çok duyarlıyım ve farklı yaşam formlarını gördüğümde hayattan daha çok ilham alıyorum. Örneğin, Los Angeles'da her şey yolunda gider; yetiştirmek istediğin her şey büyüyebilir, yeter ki biraz suyun olsun. Buraya taşınmamın birçok sebebi var ama günün sonunda kelimenin tam anlamıyla bir manzara değişikliğine ihtiyacım vardı.” diyerek anlatıyor.Elementlerin ve zamanın sürekliliğinin dünyamızı şekillendirme yollarından ilham alan Gregory, hayatın tekrar eden gelişim süreçlerini taklit ederek tekrar tekrar bu süreç üzerine çalışıyor.

Doğadaki nihai gerçeklere, uyumsuzluğa ve asimetrinin ahengine ulaşmak için çizgi ve orantı üzerine işler üreten Gregory; taş, bronz ve ahşap gibi çok çeşitli, eski çağlardan kalma malzemeler üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Tasarımcı, önceden çöp kamyonları için bir depo olarak kullanılan ve daha sonra toprak bir zemini döşenen stüdyosunda son dönemlerde odaklandığı büyük ölçekli heykel projelerini gerçekleştirmeye devam ediyor.