AJournal Favorileri: Snøhetta Tasarım ve Mimari Stüdyosu

14 Nisan 2022

Peyzaj, iç mekan, ürün ve grafik tasarımından mimariye disiplinlerarası çalışmalarıyla öne çıkan Norveç merkezli tasarım stüdyosu Snøhetta, son dönemlerdeki işleriyle oldukça ses getiriyor.

Çalışmalarıyla çevre bilincini, insanlarla olan ilişkilerini, tasarım kimliğini ortaya koyan tasarım stüdyosu, bugün otuzdan fazla farklı milletten 280 çalışanı ile uluslararası üne sahip. 30 yıla yayılan tecrübesiyle birçok kamu ve kültürel proje tasarlayan Snøhetta’nın son işleri arasında Queens'teki yeni Writer's Library yer alıyor.


Brooklyn merkezli çağdaş sanatçı José Parlá ile işbirliğinde tasarlanan Writer’s Library, özel bir buluşma yeri ve bilgi merkezi olarak hizmet veren bir kütüphane olmayı amaçlıyor. 2012 yılında, Sandy Kasırgası ile hasara uğrayan Rockaway topluluğuna ithafen yenilenen kütüphane, kasırga zamanı bölgedeki sakinlere afet yardımı sağlamış. Bu nedenle binanın koruyuculuğunu ve dayanıklılığını ön plana çıkaran tasarım ekibi, yapıyı Far Rockaway'in geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacak bir platform olarak kurguluyor.


Diğer yandan, Lodes işbirliğinde özel bir cam lamba serisi olan “Volum” adlı yeni bir aydınlatma koleksiyonu sunan Snøhetta, lamba geleneğine yepyeni bir soluk getiriyor. Volum, İtalyan tasarımlarından ve özellikle cam üfleme tekniğinden ilham alarak kurgulanan son derece özel bir aydınlatma serisi olarak mekan ve birey arasında etkileşim kurmayı hedefliyor.


Bütünsel bir yapıya sahip olan Volum küresi, ışığın camla bütünleşmesini sağlayan bir metakrilat kapakla kapatılmış olduğu için, mekanı kesintisiz, 360 derece aydınlatmak üzere tasarlandı. Bu sayede mekan içerisinde sakinleştirici ve tutarlı bir parlaklık sağlıyor ve her yönü eşit bir şekilde aydınlatmayı başarıyor.