Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi

16 Temmuz 2019

Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması kapsamında seçilen 20 çağdaş sanatçının eserleri Akbank Sanat’ta sanatseverleri bekliyor.


Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat iş birliğiyle düzenlenen Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması sonuçlandı. Bu sene otuz yedincisi gerçekleşen ve ana teması “Ortak Stratejilerin Göstergesi” olan yarışma kapsamında aralarında Prof. Melih Görgün, Prof. Dr. Aslı Serbest ve Prof. Dr. Mona Mahall’ın da yer aldığı jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda yaklaşık 800 başvuru arasından 20 sanatçının eserleri sergi seçkisinde yer almaya hak kazandı.


Yarışma kapsamında sanatçılar Ahu Akgün, Merve Vural, Özge Yalacak ve Semra Doğan  eserleri ile ödüle layık görülürken, Cemil Toprak, Çağla Vera Kılıçarslan, Dilara Özüçelik, Egemen Tuncer, Engin Ümer, H. Esra Oskay-Malicki, Hazal Ünsal, Kadir Kayserilioğlu, Lara Lakay, Larissa Araz, Me

ltem Koçak, Numan Erdinç, Osman Sadi Temizel, Semiha Betül Yıldız, Semra Doğan Ak, SUPER NORMAL ve Ufuk Aydın’ın eserleri ise yarışmanın sergi seçkisine dahil edildi. 

Yarışmanın ödüllü eserlerine gelirsek, Ahu Akgün’ün eseri “Altta Kalan-4”, sanatçının “İçinde yaşadığımız duvarlar bir anda yok olsalar nasıl yaşıyor olurduk?” sorusundan yola çıkarak hazırladığı, çocukların oynadığı “altta kalanın canı çıksın” oyununa işaret eden, poliptik sanat serisinin dördüncü parçası. Eser oyunu oynayan, üst üste yığılmış, kadrajdan taşmış insan kütlelerini dışardan izleyen, belki onlara doğru gelen belki de onlardan kaçan karakterlerin bir betimlemesi.

Merve Vural’a yarışmada ödül getiren eseri ise günümüzde özellikle kadınlara empoze edilen güzel görünme gerekliliğini eleştiriyor. Sanatçı video performansında yüzünü ipler ile geriyor, gerdirmelere karşı gelerek makyaj yapmaya, gerçek yüzünü saklamaya ve kendisini olmadığı biri haline sokmaya çalışıyor. Bu performans ile hem kendisine hem de izleyiciye “Kendi görüntümü ne kadar koruyor, ne kadar dönüştürebiliyorum? Yeniden biçimlendirildiğim halimle ne kadar kabul görebilmeyi bekliyorum? gibi sorular yöneltiyor.

Bir diğer ödüllü eser ise sanatçı Özge Yalacak’ın eleştirel yapıtı. Sanatçı eseriyle hem sanatçılığa hem de para kazanmaya bir eleştiri getiriyor. Fernando Pessoa'nın Anarşist Banker kitabına gönderme yapan eser aslında hayatın zorunluluklarına bir karşı gelme. 


Semra Doğan Ak’ın ödül alan video çalışması “Büyük Gezinti” üç farklı videonun bir araya getirilmesinden oluşuyor. Sol yanda Todor Jivkov’un Bulgar Türklerinin artık göç edebileceklerine dair yaptığı basın açıklaması dönüyorken, sağ tarafta Turgut Özal’ın mecliste yaptığı konuşma görülmektedir. Ortada ise, her iki diyalog ve siyasi restleşmeye rağmen Naim Süleymanoğlu’nun Seul Olimpiyatları’nda Dünya ve Olimpiyat Rekorları kırma sahnesi görülmektedir.