Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Ödül Sergisi Devam Ediyor

03 Haziran 2022

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat iş birliğiyle düzenlenen Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi, 30 Temmuz’a kadar ziyaretçileriyle buluşacak.

Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda seçilen eserler, Akbank Sanat’ta ve Akbank Sanat Metaverse platformunda ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor.


Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’nın başlığı Açık Kart, aynı zamanda serginin kavramsal çerçevesini oluşturuyor. Akbank, 40. Yılında küratöryel bir tema ile sanatçıları davet etmek yerine, Türkiye'de çalışıp üreten öğrencilere ve genç sanatçı adaylarına açık bir öneri sunup sanatçıların kendini özgür hissettiği bir ortamda sanatsal pratiklerini, söylemlerini ve duruşlarını paylaşmaya davet ediyor.
Açık Kart, 23 sanatçının duruş ve söylemlerini iki sergi düzeninde bir araya getirerek çift sergi deneyimi vadediyor. 40 yıldır gerçekleştirilen fiziksel serginin yanı sıra bu yıl ilk kez Metaverse’te de bir sergi düzenleniyor. İki sergi bir diğerinin aynısı olmak yerine, birbirini bütünleyecek şekilde kurgulanıyor.