Akbank Caz Festivali, Dünya Caz Günü'nde anlamlı belgeseli seyircisiyle buluşturdu

06 Mayıs 2021

Akbank Caz Festivali, pandemi sebebiyle etkinlik ve konserlerin yapılamadığı bu özel dönemde, Türk Cazı’na kayıtlarıyla, söyleşileriyle ve belgesel çekimleriyle destek vermeye devam ediyor.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, pandemi sebebiyle etkinlik ve konserlerin yapılamadığı bu özel dönemde, Türk Cazı’na kayıtlarıyla, söyleşileriyle ve belgesel çekimleriyle destek vermeye devam ediyor. 
Arşiv niteliğinde önemli eserler bağlamında değer kazanan Akbank Caz Festivali içerikleri, 30. yılına özel olarak oluşturulan albümün hazırlık sürecini içeren arşiv niteliğindeki belgesel ile 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde sanatseverlerle buluştu. Festival, bugüne kadar 5.000’in üzerinde uluslararası ve Türk caz sanatçısını ağırlamış; caz müziğinin yeni nesillere aktarılması için bugüne kadar 773 konser, 1000 atölye ve 100’ün üzerinde söyleşi ile 500.000’in üzerinde izleyiciye ulaşmış.
“Özel kayıtlar, söyleşiler ve belgesel çekimleriyle 30 yılın röntgenini çeken Akbank Caz Festivali, pandemi döneminin tüm kısıtlarına rağmen yaratıcılığı desteklerken Türk caz dünyasına da etkili, anlamlı ve kalıcı bir eser kazandırdı,” diyerek duyurulan 23 farklı müzisyen ve grubun stüdyo çalışmalarının ve mini röportajların yer aldığı belgeselin çekimleri, 11 – 28 Temmuz tarihleri arasında Hayyam stüdyolarında gerçekleşti. Yönetmenliğini Umut Kebabcı’nın üstlendiği belgeselin yapımını X Film Works, yapımcılığını Uluç Keçik ve Yakup İncebay gerçekleştirdi.