Akbank Caz Festivaline doğru

15 Ekim 2019

Bu sene 29. yaşını kutlayacak olan Akbank Caz Festivali 17-27 Ekim arası şehrin farklı mekanlarında İstanbulluları cazın en dikkat çeken isimleri ile buluşturmaya hazırlanıyor.


Türkiye’nin en uzun süredir devam eden müzik festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali caz müziğin farklı temcilcilerini İstanbullar ile buluşturmaya geliyor. 17-27 Ekim tarihleri arasında 130’dan fazla yerli ve yabancı sanatçı 36 farklı mekânda caz severlere unutulmaz anlar yaşatırken müziğin ritmi de şehri saracak. Neredeyse 30 yıldır caz severler ile buluşan ve her yaştan yüzbinlerce kişiye ulaşan festival, 10 gün boyunca cazın usta isimlerinin yanı sıra yeni yetenekleri de ağırlayacak.

Fetival kapsamında caz müziğinin önemli temsilcilerinden Art Ensemble of Chicago, Charles Lloyd Sky Trio feat., Gerald Clayton ve Marvin Sewell, The James Carter Organ Trio, Jakob Bro Trio, Louis Sclavis Quartet, Sarah McCoy, Alfa Mist, Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur & Friends, Yonathan Avishai Trio, Mats Eilertsen Trio, KOKOROKO, Maisha, NES, Vaudou Game gibi farklı ülkelerden birçok sanatçının yanı sıra Türkiye’den Kerem Görsev Trio, Zuhal Olcay feat. Güvenç Dağüstün, İmer Demirer, Ali Perret, Aydın Esen ve Can Kozlu, Bora Uzer Group, Bebop Project, B’r Şeyler Eks’k, Standards & Selen Beytekin, Serhan Erkol, Kerem Türkaydın gibi isimler de sahne alacaklar.

29. kez Istanbulluları müziğin farklı renkleri ile selamlayacak olan Akbank Caz Festivali bu sene 11 farklı kategoride müzikseverler ile buluşuyor. Ustalara Saygı, Avrupa’dan Caz, Cazda İngiliz Çıkartması, Civardakiler, Festivale Özel, Caz ve Ötesi, Caz Odada ve Caz Saati’nden oluşan sekiz ana temanın yanı sıra Liselerde Caz, Kampüste Caz, ve atölyeler ile farklı temalar ile daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen festival uzun yıllardır süren dinamizm ve yeniliklerine bu sene de hız kesmeden devam edecek.


Bu yıl 50. yılını kutlayan cazın kilometre taşı plak şirketlerinden ECM Records sanatçıları da Akbank Sanat Caz Festivali’nde kendilerine özel bir yer bulacak. 1969 yılından beri sayısız müzik albümünü müzikseverler ile paylaşan ECM Records’a bir sayı duruşu niteliğinde olacak bu özel bölüm, caza kalıcı iz bırakan farklı kuşaktan caz müzisyenlerini aynı spot ışıklarının altında buluşturacak.

ECM imzasını festivale atacak isimler arasında 50. yılını kutlayan Art Ensemble of Chicago, Louis Sclavis Quartet, Mats Eilertsen Trio, Yonathan Avishai Trio, Jakob Bro Trio feat. Joey Baron, Thomas Morgan ve uzun yıllar ECM çatısı altında çalışmış olan Charles Lloyd Sky Trio gibi farklı kuşaklardan müzisyenler yer alıyor.


Canlı sahne performanlarının yanı sıra Akbank Caz Festivali her yıl olduğu gibi söyleşi ve atölye etkinliklerine de geniş yer ayırıyor. Lise çağındaki gençlere caz müziğini tanıtma ve sevdirme amacıyla bu yıl sekizincisi düzenlenen “Liselerde Caz Atölyeleri” kapsamında 10 lisede gençler, Türkçe pop ve rock parçalarını caz uyarlamalarıyla büyük beğeni toplayan Yavuz Akyazıcı Project ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Kampüste Caz ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi’nde, caz sahnesinin başarılı davulcularından Ediz Hafızoğlu ile bir araya getirecek. Hafızoğlu “Nazdrave” projesi ile üniversiteli gençlere ile bir araya gelecek.