Akbank İle İnsan Olmanın Temel Gerekliliği Üzerine Bir Sergi; İnsanın Yeni Gündemi

06 Nisan 2019

Akbank sponsorluğunda açılan ¨İnsanın Yeni Gündemi¨ başlıklı sergi insan doğasına yöneliyor.

Akbank Sanat, 13 Nisan- 25 Mayıs 2019 tarihleri arasında, küratörlüğünü Işın Önol ve Livia Alexander'ın gerçekleştirdiği 'İnsanın Yeni Gündemi/The New Human Agenda' başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.


Alex Verhaest, Gaëtan Robillard, Larissa Sansour, Lawrence Lek, Mashmallow Laser Feast, Refik Anadol, teamLab gibi sanatçıların eserlerinden oluşan karma sergi, adını Yuval Noah Harari'nin çok okunan kitabı 'Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi' içinde bir bölümden alıyor. ¨İnsanın Yeni Gündemi¨, insan doğasının keşfedilmemiş yanlarını irdeliyor. İnsan zihni, onun becerileri, güdüleri, sosyal ve doğal besin zincirleri içindeki konumlanışı ve bununla nasıl baş ettiği gibi insana dair sorular üzerine spekülatif sanatsal ve bilimsel araştırmalar içeriyor.


Sergi, insanın geleceğini şekillendirme çabası ve geçmişten günümüze uzanan kısa tarihinden enstantaneler içeriyor. Sergi sadece bu kavramları ele almakla kalmıyor, aynı zamanda insanın dijitalleşen bu dinamik yapı içerisinde kendi değerlerini kaybetmeden var olma çabasını da anlatıyor. 


Tüm araçlarıyla besin zincirinin en üst halkasına oturmuş olan insanın, sosyal sınıflar inşa etmek, kendi türü ve diğer türlerle bir arada var olmanın sürdürülebilir koşullarını oluşturabilmek konusundaki yetersizliklerini de ele alıyor.
Sergi, Akbank Sanat, BASE ve Digilogue iş birliği ile ODTÜ, Sakarya Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi'nde 'Kampüste Dijital Sanat' günleri kapsamında üniversite öğrencileriyle de buluşacak. Serginin yabancı konuklarından Alex Verhaest, 10 Mayıs Cuma günü İstanbul'da Akbank Sanat'ta gerçekleşecek söyleşiyle izleyicilerin karşısında olacak. 


Akbank Sanat, Salı gününden Cumartesi gününe 10:30 - 19:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.