Akbank Sanat’tan dönüşüme odaklanan yeni sergi

05 Ekim 2019

Akbank Sanat yeni sezonu Hintli çağdaş sanatçı Sudarshan Shetty’nin “Öz/Çeviri-m (Self/Trans-lation)” sergisi ile karşılıyor.

26 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, yeni sezonda kapılarını Hintli sanatçı Sudarshan Shetty'nin dönüşümün kültürel gerçekliğine odaklanan ‘Öz/Çeviri-m (Self/Trans-lation)’ isimli sergisi ile aralıyor. 31 Ekim’e kadar Akbank Sanat’ın Beyoğlu’ndaki sergi alanında sanat severlerin ziyaretine açık olacak serginin küratörlüğünü ise Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman üstleniyor.


Heykel, yerleştirme ve video eserlerden oluşan sergi dönüşüm kavramına ve katmanlarına farklı bir bakış açısı getiriyor. Çeviriyi bir kültür sorunu olarak ele alan Shetty insanın yaşadığı sürekli dönüşümü ve çevirimi bir sosyal sorun olarak ortaya koyuyor. Her ne kadar sanatçı yeniden üretimi işlerinde sancılı bir süreç olarak işlese de küratör Kahraman’a göre Shetty kültürlerin dönüşümünün ortak kültürel dokuların üretilmesindeki anahtar olduğunu vurguluyor. Kahraman serginin ana temasını “Çağın gerçekliğine alabildiğine şiirsel, lirik, pastoral bir müdahale” olarak özetliyor.


Mumbai merkezli çağdaş sanatçı Sudarshan Shetty heykel, enstalasyon, video, ses ve performans alanlarında işler üretiyor ve eserlerinde ağırlıklı olarak içinde kaybolduğumuz nesneler dünyasının beraberinde getirdiği temel ontolojik zorluklarına odaklanıyor. Sanatçının farklı sanat araçlarını bir araya getirerek yarattığı eserleri, ait olduğu coğrafyaya ait kaygıları ve hareket kavramını araştırmanın yanı sıra, Hint ve Batı geleneklerinin kaynaştığı noktaları sorguluyor. İşleri Dubai’den Çin’e, İsviçre’den Avusturya’ya kadar dünyanın birçok yerinde sergilenen Shetty’nin İstanbul’daki ilk sergisini 31 Ekim’e kadar Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 10:30 - 19:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.