Akdeniz ve Meksika estetiğinin buluşma noktası

08 Haziran 2020

Meksikalı mimar Delfino Lozano, Zapopan’daki Casa A690’na "Mexiterreaneo" olarak nitelendirdiği Akdeniz ve Meksika estetiğinin bir karışımını yansıtan yeni bir dokunuş getirdi.

Casa A690 olarak adlandırılan tesis, 1970'lere dayanan üç katlı bir ev. Yapı, dikdörtgen bir zeminin üzerinde yer alan iki basamaklı bloklardan oluşur. Dış duvarlar beyaz renkteyken, düz çatı sade renk paletine sıcaklık katan pişmiş toprak kiremitlerle kaplıdır.


Lozano’nun renovasyon estetiği Akdeniz ve Meksika mimarisinin ve malzemelerinin bir birleşimini yansıtıyor. "Basit, saf malzemelerden oluşan Akdeniz mimarisini Meksika'nın geleneksel mimarisiyle yorumladığımız projelerimizde, yer verdiğimiz materyalleri ve yaratmak istediğimiz duyguları tanımlarken "Mexiterreaneo" terimini kullanıyoruz,” diyor mimar Lozano.


Tesiste, gri tuğla özellikli bir duvar da dahil olmak üzere birkaç avlu bulunuyor. Projede ayrıca birkaç kemerli ve dairesel pencere, açıklık ve kapı bulunurken, bir merdiven ana yaşam alanındaki kesip bir ev-ofis alanına dönüştürüyor. Zemin kattaki başka bir alanda ise avludakı çimenliğe açılan sürgülü cam kapılara sahip yüksek tavanlı bir yemek ve oturma odası bulunuyor.


Casa A690'ın düzeni, Lozano'nun Zapopan'da yenilediği başka bir yapı olan Casa Azul'u andırıyor.


Fotoğraflar, César Béjar'a aittir.