Akdeniz, Yelken Yarışlarıyla Canlanıyor

21 Temmuz 2017

Rüzgarın gücüyle ilerleyen tasarımlar, bu yıl da Panerai Klasik Yat Yarışı’nda.

“Beyaz yelkenlilerin 31 Mayıs’ta Fransa’nın sahil kenti Antibes’den başlayan heyecanlı yolculuğu, Argentario ve Mahon’a doğru ilerleyerek Eylül sonununda Cannes’da son bulacak.”

Engin denizlerde mavi ufuk çizgisine doğru yol almayı sevenlerin yıl boyu beklediği Panerai Klasik Yat Yarışı’nın Akdeniz ayağı, uzun bir kışın ardından nihayet yeniden başladı. Bu yıl 13. yıldönümünü kutlayan dünyanın en prestijli yarış geleneği, “Klasik” ve “Vintage” kategorilerinde her sene olduğu gibi bu yıl da özel tasarımlara ve onlarca yıllık köklü bir geçmişe ev sahipliği yapıyor.

İtalyan tasarımlarını İsveç teknolojisi ile buluşturan köklü saat markası Officine Panerai’nin hem sponsorluğunu üstlendiği hem de yatların yapımında kullanılan materyalleri temin ettiği yarışın Akdeniz ayağı üç ülkeyi kapsıyor: Fransa, İtalya ve İspanya. Beyaz yelkenlilerin 31 Mayıs’ta Fransa’nın sahil kenti Antibes’den başlayan heyecanlı yolculuğu, Argentario ve Mahon’a doğru ilerleyerek Eylül sonununda Cannes’da son bulacak.

Panerai turuna katılan teknelerin çoğu daha önce turda bir arada yarışmış ve hatta Penerai’nin Roll Call of Honour unvanını almış tekneler. 2011, 2012, 2015 ve 2016’da Big Boat Ödülü’nü kucaklayan 1914 yapımı Moonbeam IV, Panerai’nin ikonik yatlarından biri.

Moonbeam IV

Moonbeam IV ile aynı kategoride yarışan 54 metrelik, iki direkli yelkenli Shenandoah of Sark, Kaiser Wilhelm’in ünlü yelkeni Meteor III’den ilham alınan tasarımı ile 1902’de denizlere indi. Bu centilmen yarışta onlara eşlik edecek olan Chinook ise 2014 ve 2016’daki aldığı birinciliklerin ardından üçüncü kez tekrar yarışta.Yapım tarihi ile Klasik kategorisinde yer alan Il Moro di Venezia ise geçtiğimiz yılın PCYC Ödülü’nü kazanmış Ganbare ile kıyasıya bir rekabete girecek.  Şu anda İspanya sınırları içinde yolculuklarına devam eden tekneler, önümüzdeki bir ay boyunca denizin üzerinde olacaklar. Panerai Klasik Yat Yarışları’nın uluslararası sulardaki diğer ayaklarına ve katılan teknelere dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Shenandoah of Sark