Akıllı evlere yeni çözüm ortağı: Amazon Echo Show 5

07 Haziran 2019

Amazon’un piyasaya tanıttığı yeni Echo Show 5 interaktif ekranı akıllı evlerin vazgeçilmezi olma konusunda iddialı.

Telefonlar, otomobiller, saatlerden derken evlerimizin de akıllı olması kaçınılmazdı. Son zamanlarda yükselen bir trend haline gelen akıllı evlerde dokunmatik ekranlar ve sesli asistanlar ise evi bir arada tutabilmek için ev sahiplerinin en büyük yardımcısı. Geçtiğimiz yıllarda Google ile akıllı ev piyasasında büyük bir rekabete giren Amazon yeni çıkardığı interaktif ekranı Echo Show 5 ile fazla gösterişe kaçmadan en kolay yoldan akıllı evinizi yönetmenize yardımcı olmayı hedefliyor.

5.5 inçlik ekranı ile hem ikinci jenerasyon Echo Show’dan hem de rakibi Google’ın en son çıkardığı interaktif ekran Nest Hub’dan küçük olsa da Echo Show 5 kullanıcılarının bütün ihtiyaçlarını karşılıyor.


Amazon’un diğer akıllı ekranlarındaki gibi Echo Show 5’te de birer adet kasanın içine gömülü kamera ve mikrofon bulunuyor. Kasasının içine monte edilenlerin dışında da Echo Show 5 evin farklı alanlarına yerleştirilmesi için ayrı mikrofon ve kamerayı da müşterilerinin kullanımına sunuyor.

Diğer modellerin aksine bu akıllı ekranda Amazon müşterilerinin özel hayatına extra önem veriyor. Akıllı evler için üretilen sesli asistan Alexa ile bağlantılı çalışan Echo Show 5 tek bir tuş ve sesli komut ile gün içinde gerçekleştirilen bütün işlemleri ve internet aramaları silebiliyor. Evinizdeki güvenlik kameralarını da bağlayabildiğiniz bu akıllı interaktif ekran sayesinde oturduğunuz yerden bütün evinize ve arazinize de göz kulak olabiliyorsunuz.