Akıllı Koltuklarla Uçuş Anlayışı Değişiyor

01 Mart 2019

Yıllardır süregelen uçak konforsuzluğu son mu buluyor? Airbus ile tasarımcı Benjamin Hubert iddiası bu, bizler ise inanmaya çoktan hazırız.

Çok disiplinli tasarım stüdyosu Layer’ın sahibi Benjamin Hubert ve Airbus’ın işbirliği havacılığın yolcular adına nereye doğru gittiğini gösteriyor. Konsept proje ‘’Move’’ aplikasyonu, akıllı materyallerle koltuğa yerleştirilmiş sensörlerin, yolcu vücut ısısı ve hareketlerine göre şekillenmesiyle çalışıyor.

Herkesin telefonunda yer alacak aplikasyonla beraber çalışacak Move, tamamen sağlıklı uçuş yaratma amaçlı doğdu. Tasarımdaki örgü materyalle oluşan ekstra alan, yolcunun da vücudunu çok daha rahat hareket ettirmesini sağlıyor. Ayrıca zarif görünümleri alışılagelmişten çok daha sempatik bir kabin ambiyansı yaratmakta. Aslında uzun yol hedefinden ziyade  düşük bütçeli uçuşlar için geliştirilen işbirliğinin amacı, rahatsız yolculuklara yol açan, ucuza alınmış biletleri bir üst segmente taşımak.


Uçuştan önce ayarlayabileceğiniz eğlence sistemi veya telefonunuzu bağlayabileceğiniz bir ‘’üs’’ kurmanız an meselesi. Layer’ın dikkat çektiği bir diğer konu ise yapılan inovasyonların genellikle ekonomi sınıfına yansımaması. Airbus ile değiştirmeye çalıştığı tam olarak bu, yeniliklerin demokratikleşebilmesi. 18 aylık bir çalışma alan işbirliğini gerçek hayatta deneyimlemek için şimdiden sabırsızlanıyoruz.