Akıllı saatte katlanabilir tasarım

17 Ağustos 2019

Oppo Mobile katlanabilir özelliğe sahip akıllı saati ile kullanıcılara maksimum ekran genişliği sunmaya hazırlanıyor.


Dünyanın büyük teknoloji üreticileri katlanabilir telefon tasarımları ile önümüzdeki yıllarda akıllı telefon sektörünü kökten değiştirmeye çalışırken, Çinli teknoloji üreticisi Oppo Mobile katlanabilir akıllı saat tasarımı ile rekabeti farklı bir boyuta çıkarıyor. 

Teknoloji şirketi kısa bir süre önce Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (WIPO) patent başvurusunda bulunarak katlanan akıllı saatinin tasarımı için patent aldı. “Giyilebilir elektronik cihaz” başlığı altında alınan patentte katlanabilir akıllı saatin özellikleri dikkat çekiyor.


Oppo’nun akıllı saatinde normal saat kayışı ve dikdörtgen şekilli bir ekranı bulunuyor. Saatin asıl vurgu noktası ise ekran modülünün katlanabilir özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcı isterse kısa sürede daha geniş bir ekran alanına sahip oluyor. Hem yukarı ve aşağı hem de sağ tarafa açılan ekran sayesinde akıllı saatin ekran kullanım alanı yüzde 200 artıyor. Katlı hali ile sıradan bir akıllı saat görünümü ve işlevi gören saat, açıldığı zaman geniş ekranlı bir akıllı telefondan farksız oluyor. Tasarımdaki uygulanan basınç sayesinde de saat kullanıcı istemediği taktirde asla açılmıyor.


Oppo’nun yayınladığı fotoğraflara bakılırsa tasarım, saatini hem solda hem de sağda kullanmayı tercih edenlere uygun olacak. Sağ kola takıldığında, katlanabilir ekran sol el avucunun arkasına uzanacak. Bu benzersiz tasarım sayesinde ekran saatin kordonundan destek alırken havada asılı kalmasını sağlayarak kullanım kolaylığı sunacak.  

Her ne kadar Oppo tasarımın patentini alsa da üretim aşamasına ne zaman geçileceğine dair bir bilgi yok. Samsung’un katlanan telefon tasarımı ile yaşadığı sorunlar göz önüne alındığında Çin merkezli şirketin tasarımı ve teknolojisini mükemmelleştirmeden katlanabilir akıllı saati teknoloji severler ile paylaşması pek olası gözükmüyor.