Akış ve Hareketin Sembolü: NIKE GYAKUSOU

31 Aralık 2016

Serinin yaratıcısı Jun Takahashi’ye göre koşmak tamamen meditatif bir eylem.

"Koşmak benim için en önemli ilham kaynağı. Koşu aktivitemi destekleme amacıyla ayakkabı ya da kıyafet üretmek benim için çok anlamlı çünkü bu benim bütün günümü adadığım bir eylem. Nedenini bilmiyorum ama hislerimi giysiler üstünden ifade etmeye karşı çok büyük bir arzu duyuyorum." Jun Takahashi

NikeLab altı yılı aşkın bir süredir Japon moda tasarımcısı Jun Takahashi ile birlikte Gyakusou adında bir koleksiyon üretiyor. Yine bu ad altında 2016 Kasım ayında akışı ve hareketi sembolize eden bir koleksiyon sundu.

Tasarım Direktörü Jarrett Reynolds, Takahashi ile 2018 İlkbahar koleksiyonu üzerinde çalışmak için Tokyo yoluna düşmeden çok iyi bir ritm yakaladıklarını söylemiş, bizi gelecekteki günler için heyecanlandırmıştı. Bu ritmin ana sebebi Jun’un günlük hayatta koşu yapan biri olarak NikeLab’in ürettiği yeni teknolojileri tasarımlarına kolayca entegre ediyor olması. Her yeni teknoloji ve koleksiyon beraberinde yeni bir tasarım ekibi, yeni bir bakış açısı getiriyor.
"Koşmak benim için en önemli ilham kaynağı. Koşu aktivitemi destekleme amacıyla ayakkabı ya da kıyafet üretmek benim için çok anlamlı çünkü bu benim bütün günümü adadığım bir eylem. Nedenini bilmiyorum ama hislerimi giysiler üstünden ifade etmeye karşı çok büyük bir arzu duyuyorum." diyen Jun Takahashi için Gyakusou'nun en önemli amaçlarından biri şehrin atmosferinin bir parçası olacak bir renk paletini koleksiyonuna dahil etmek. Takahashi, Nike'ın kullanışlı yapısını ve yüksek teknolojisini Japonya'nın geleneksel renklerinden hareketle oluşturduğu nötr renk tonları ve tasarım estetiğiyle brleştiriyor. 

Nike Gyakusou koleksiyonunun iki ana başlığı var: akış ve hareket. Takahashi bu koleksiyonu tasarlamadan önce Reynolds ile oturup bu iki kelimenin ona neler çağrıştırdığını konuşuyor. Koşunun tanımı tekrar masaya yatırılıyor. Ona göre koşmak tamamen meditatif bir eylem. Bu bakış açısı koleksiyonun ana hedefini de beraberinde getiriyor: koşmanın önündeki engelleri olabildiğince aza indirmek. Nasıl mı?

Koşarken bir noktada vücut ısınız artıyor ve sweat shirt'ünüzü çıkartmak istiyorsunuz. Üstünüzdekini çıkarıp küçük bir çantaya koymanız gerekiyor, çünkü elinizde taşıyamazsınız. Bu esnada bilinçli olarak ceketinizi çıkarıyor, onu katlayacağınızı düşünüyor ve nereye koyacağınızı hesaplıyorsunuz. Bütün bu süreçte Jun’un da altını çizdiği meditatif koşu deneyiminiz aslında bölünmüş oluyor. İşte bu yüzden Nike Gyakusou’nun tasarım ekibi koşu deneyimini kesintisiz şekilde devam ettirmeniz için, koşu taytlarının arkasına bir kesecik ekliyor. Bu keseye bir ceket, hatta bir de gözlük sığdırmanız mümkün. Bunu mümkün kılansa NikeLab’in QuickBurst adını taktığı fermuar teknolojisi. Bunun benzeri teknolojik yenilikler, Jun’un tasarım anlayışı ve spora bakış açısı Gyakusou'da mükemmel bir uyumla biraraya geliyor.