Aktivizm ve Sanatı Harmanlayan İsim

10 Eylül 2017

Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisi, Akbank’ın desteğiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

“1993’te ülkesine geri dönüş yapan sanatçı, geleneksel objeleri uyarlaması ve el sanatları ile yaptığı pratikler sayesinde geçmiş ve bugün, çağdaş sanat ve Çin’in geleneksel düşünce yapısı ile sahicilik ve replikasyon arasında sağlam bir köprü kuruyor.”

Her iki senede bir Sakıp Sabancı Müzesi’nde büyük bir sergiye destek veren Akbank, bu sefer sanatseverlerle Türkiye’de ilk kez Ai Weiwei’i buluşturuyor.

Ai Weiwei, Willamsburg, Brooklyn, 1983 / New York Fotoğrafları serisinden

Çin ile beraber dünya çapında da tanınan 1957, Pekin doğumlu sanatçı, aynı zamanda aktivist, mimar, küratör ve film yapımcısı kimlikleriyle de öne çıkıyor. Weiwei’in doğup büyüdüğü ülkeden 1981 yılında ayrılarak Amerika’ya gitmesi ve orada Marcel Duchamp ile Andy Warhol gibi isimlerden etkilenmesi, Çin’de çağdaş sanatın yayılmasında büyük rol oynuyor. 1993’te ülkesine geri dönüş yapan sanatçı, uyarladığı geleneksel objeler ve el sanatları ile yaptığı pratikler sayesinde geçmiş ve bugün, çağdaş sanat ve Çin’in geleneksel düşünce yapısı ile sahicilik ve replikasyon arasında sağlam bir köprü kuruyor.

Ai Weiwei, Han Hanedanı Vazosunu Düşürmek, 1995

Ai Weiwei, Coca Cola Vazosu 2011 ve Coca Cola Vazosu 2007

Özellikle toplu üretimin yaygın olduğu günümüzde yarattığı eserlerle sanatın biricikliğini sorgulayan Ai Weiwei, bireyselliğin ve özgünlüğün tehlikede olduğunun altını çizerek içinde bulunduğumuz duruma ait çarpıcı mesajlar veriyor.

Ai Weiwei, Tomurcuklar, 2014 / Alcatraz Hastanesi'ndeki enstalasyona ait bir detay

Ai Weiwei, Porselen İnşaat Demiri, 2014

12 Eylül 2017 ve 11 Mart 2018 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek sergide, Ai Weiwei’in aralarında en eski porselen çalışmasının da bulunduğu 100’ü aşkın eserine yer verilecek. İzleyici, sanatçının hayat hikayesi, sanat tarihi ile ilişkisi ve geleneksel el sanatları üzerinden kendini ifade ediş biçimini Weiwei’in ikonik işleri üzerinden gözlemleme fırsatını elde edecek.

Ai Wei Wei ve Porselen Ayçekirdekleri, 2010

Ai Wei Wei, Asılı Adam, 1985