Alaïa ve Adrian: Moda sanatı üzerine

13 Mart 2020

Azzedine Alaïa ve en çok etkilendiği isimlerden birisi olan kostüm tasarımcısı Gilbert Adrian’ın modaya yön veren tasarımları tek bir çatı altında sergileniyor.

Tunus asıllı Fransız tasarımcı Azzedine Alaïa modaya sanatsal açıdan yaklaşması ile tanınırdı. Bu moda dehası için gelip geçici trendler bir anlam ifade etmez, tasarım ve terziliğin gücü onun tekniğinin temelini oluştururdu. Terziliği ve zamansız tasarımları ile modanın ustalarından birisi olarak kabul edilen Alaïa aynı zamanda usta bir koleksiyoncuydu. İlham aldığı tasarımcıların eşsiz parçalarından geniş bir koleksiyon yapan Alaïa 2017’de hayata veda ettiğinde arkasında muhteşem bir miras bıraktı.
Alaïa’nın koleksiyonunun önemli bir bölümünü ise kostüm tasarımcısı Gilbert Adrian’ın tasarımları oluşturuyordu. 20. yüzyılın güçlü kadınlarını hem ekran hem de kırmızı halı için giydiren Adrian ince işçiliği ve kadın bedenine yaptığı güçlü vurgu ile Alaïa’nın en büyük ilham kaynaklarından birisi olmuştu.


Şimdilerde ise Atlanta’da bulunan Savannah Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nin Moda ve Film Enstitüsü Müzesi, Alaïa-Adrian: Masters of Cut (Alaïa-Adrian: Kesimin Ustaları) simli sergi ile bu iki ustanın eserlerini bir arada sergileyerek ne kadar çok benzer noktaları olduğunu moda severler ile paylaşıyor. 1940 ve 1950’lerde aktif olan ve 1980 ve 2000 yılları arasında tasarım dünyasına yöne veren Alaïa’nın işleri zamanın da ötesine geçerek gerçek terziliğin gücünü görünür kılıyor.


Sergi alanının çevresinde yer alan Adrian’ın işleri özellikle İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kadınların güçlü kişiliğini yansıtıyor. Savaş sırasında materyal eksikliğinden dolayı tasarımlarına farklı bir yaratıcılık getirmek zorunda kalan Adrian kısa ceketler, geniş omuzlu takım elbiseleri ile normalde maskülen olan parçalar efeminen bir yaklaşım getiriyor. Serginin merkezinde yer alan Alaïa tasarımları ise keskin çizgileri ve kadın siluetine yaptığı göndermeler yapıyor. Sergide Alaïa’nın lazer kesim ile yaptığı çığır açan tasarımlara da yer verilmiş. Fransız tasarımcısının ünlü siyah yünden yapılmış fermuarlı elbisesi de sergilenen eserler arasında yer alıyor.


Alaïa ve Adrian’ın birbirini tamamlayan tasarımları ve terziliğe bir övgü olarak hazırlanmış olan, moda tarihçisi Olivier Saillard tarafından kürate edilen Alaïa-Adrian: Kesimin Ustaları sergisi 13 Eylül’e kadar Atlanta’nın Moda ve Film Enstitüsü Müzesi’nde ziyarete açık olacak.