Alejandro Sticotti'nin ağaçlarla yaşayan Guadalajara Evi

30 Haziran 2020

Arjantinli mimar Alejandro Sticotti, Meksika, Guadalajara'da iki ağacı dahil ederek tasarladığı bu ev, ağaçların büyümesine izin veriyor.

Sticotti'nin Buenos Aires ofisi, Guadalajara Evi'ni, mevcut ağaçların üst kattaki bir boşluktan büyümesine izin verecek şekilde tasarladı. Zemin kattaki üstü kapalı bir açık alan, açık plan mutfak ve yemek odası ile stüdyo-yaşam alanına bitişik olarak ağaçların etrafında L şeklinde çevreliyor.


Projede yerel mimar Javier Rosales Iriondo ile çalışan Sticotti, yerel iklime cevap olarak açık hava konseptini ortaya çıkardıklarını söyledi. Ağaçlar, ev sahibinin iki genç çocuğunun yatak odalarını ve banyolarının yer aldığı birinci katta, pişmiş toprak zeminli bir terastan geçiyor.


Bu iki katlı yapı, Guadalajara Evi'ni oluşturan üç yapıdan aslında sadece bir tanesi. Diğer ikisi ise tek katlı olup mutfak, yemek odasına bitişik oturma odasını ve ana yatak odasını içeriyor. Ekip, evin her yerinde kullanılan açık beton ve ipe ahşabı içeren basit bir malzeme paleti seçmiş.


Sticotti'nin özel stüdyosu, çıtalı metal merdiven ve pencere çerçeveleri gibi bir dizi detayı özenle bir araya getiriyor. Ayrıca Buenos Aires'teki mobilyaların çoğunu sıfırdan tasarlayıp üreterek ardından Meksika'ya göndermiş. Sticotti, Guadalajara Evi’ni "Tüm evde sadece mobilyalar değil, aynı zamanda çerçeveler, merdivenler, korkuluklar, her şey özel yapım bir zanaat örneği," olarak tanımlıyor.