Alexander Calder: Modern From the Start MoMA’da açıldı

18 Mart 2021

“Mobile” adı verilen işleriyle popülerliğe erişen sanatçı Alexander Calder’in işlerinden oluşan geniş kapsamlı “Modern From the Start” adlı sergi, şimdi New York Modern Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

“Mobile” adı verilen işleriyle popülerliğe erişen sanatçı Alexander Calder’in işlerinden oluşan geniş kapsamlı “Modern From the Start” adlı sergi, şimdi New York City’deki Modern Sanat Müzesi’nde (MoMA) sergileniyor. 1898’de Pennsylvania’da doğan ve eğitimini bir mühendis olarak tamamlayan, hem babası ve hem büyükbabası heykeltıraş olan Calder, 1920’lerde Paris’e taşınmıştı.


Les Masques (1971). Pinton Frères tarafından dokunmuş, Aubusson, France. © 2021 Calder Foundation, New York / Artists Rights Society (ARS), New York.

“Alexander Calder: Modern from the Start” başlığına sahip sergi, Türkçe’ye “Başından Beri Modern” şeklinde çevrilebilir. MoMA koleksiyonundaki Amerikalı ressama ait çalışmalardan yararlanan serginin küratörü Cara Manes, amacının sanatçının ne kadar çeşitli işlere sahip olduğunu ve deneysel yönünü vurgulamak olduğunu söylüyor: “Sanırım çoğumuz gözlerimizi kapatıp ve bir Calder işini hayal edebiliriz. Bu serginin göstermesini umduğum şey, sanatçının pratiğinin ne kadar çok yönlü ve çeşitli olduğudur.”İsimsiz (1959), Chase Manhattan Bank, New York, c. 1959. Fotoğraf: Lee Boltin. © 2021 Calder Foundation, New York / Artists Rights Society (ARS), New York.

Calder’in yapılarını tanımlamak için “mobile” kelimesini icat eden Fernand Leger şöyle söylüyor: “Basitçe söylemek gerekirse, ‘mobile’ tanımını hareket eden bir heykel olarak özetleyebiliriz.”


Calder ve bir rahibe, Black Widow işi ile (1959) Chiesa di San Domenico, Spoleto, 1962. Fotoğraf: Ugo Mulas © Ugo Mulas Heirs. © 2021 Calder Foundation, New York / Artists Rights Society (ARS), New York.

Manes, Calder ile MoMA arasındaki ilişkinin müzenin açılmasından sadece bir yıl sonra, yani 1930’da başladığını ve kırk yıldan fazla bir süre devam ettiğini de ekliyor. Sergi, Calder Vakfı’ndan ödünç alınan bazı ek işler ve MoMA’nın kendi koleksiyonundan yararlanıyor. “Alexander Calder: Modern From the Start” 7 Ağustos 2021 tarihine kadar sergilenecek.