Alexander McQueen’in Londra’daki ikonik merkez ofisi

01 Aralık 2020

Şilili mimar Smiljan Radic tarafından tasarlanan, Alexander McQueen’in Londra’nın merkezinde yer alan üç katlı merkez ofisinin yapımı bir kısa film ile kutlanıyor.

Smiljan Radic’in organik formlardan, gölge ve ışık oyunlarından esinlenen mimari yaklaşımının Alexander McQueen’in Kreatif Direktörü Sarah Burton'ın dikkatini çekmesi ile Burton, Radic'i Londra'nın merkezinde Old Bond Street’te açılacak yeni merkez ofisi tasarlamasını istedi. 2019'da açılan, cam cepheli üç katlı alan Radic'in ilk perakende projesi. Alexander McQueen’in merkez ofisinin yapım süreci, Radic’in Şili’deki stüdyosu Right Angle House ve Londra’nın merkezi arasında mekik dokuyan bir kısa filmle kutlanıyor.


Film,  Marcela Correa tarafından mekân için tasarlanan organik kaya ve ahşap heykellerin yapımına odaklanarak, tasarımının arkasındaki natüralist düşünceye dair nefes kesici içgörü sunuyor. Hem Radic hem de Correa’nın sözleriyle dinlediğimiz kısa film, mimari ile hazır giyim arasındaki ilişkiyi yorumluyor. Correa heykellerine "giysilerle birlikte yaşayan" nefes alan organizmalar olarak atıfta bulunuyor.

Radic'in mimarisi, zamansallığa olan ilgisini yansıtıyor. 2014'teki Serpentine Pavilion’u andıran tasarımı ilhamını eski Japon tapınaklarından alırken bu çok katmanlı yapı, markanın yaklaşımına da dikkat çekiyor. McQueen’in merkez ofisinde kullanılan alabastar kayalarının ve asılı ahşap heykelleri ise ofisin sunduğu kendine özgü ambiyansın temel taşlarını oluşturuyor.