Alışveriş trendlerini değiştiren uygulamalar

13 Aralık 2019

Modern hayatın koşuşturmacasında alışverişe zaman ayırmak oldukça zor fakat yeni mobil uygulamalar sayesinde stil önerileri ve alışveriş imkânı bir tık uzağınızda.


Moda trendleri 21.yüzyılın en değişken elementlerinden. Modayı takip etmek bile başlı başına bir iş iken alışverişe zaman bulmak özellikle yoğun çalışan insanların neredeyse hiç zaman bulamadığı bir aktivite.

Teknolojinin nimetleri ise işte tam bu tür kriz anlarında ortaya çıkıyor. Artık internet siteleri ve uygulamalar üzerinden istediğiniz markanın koleksiyonlarına kolaylıkla ulaşılabiliyor ve online hizmet veren stilistler sizin için en uygun kombini seçmenizi kolaylaştırıyor.


Geniş kullanıcı ağı ve çalıştığı stilistler ile moda uygulamaları dünyasında bir adım öne geçen Thread yedi yıldır özellikle İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan uygulamalardan. Hem erkek hem de kadın kullanıcılar için 10 farklı stilist ile çalışan Thread giyim zevkinize göre size kombinler sunuyor ve bu kombinleri satın alabileceğiniz online alışveriş sitelerine sizi yönlendiriyor. Thread’in yan uygulaması olan, lüks tüketim odaklı Thimble ise sizi logolu kıyafet sevip sevmediğinizden, son günlerdeki kilo değişiminize kadar takip ediyor ve en uygun kıyafetleri sizin için seçiyor.

Teknoloji ve moda dünyasının muhteşem birleşiminden ortaya çıkan Thread su sektördeki en başarılı uygulamalardan olsa da yalnız değil. Drest ve birkaç hafta sonra hayata geçecek olan Ada tasarımcı kıyafetlerine ve lüks modaevlerine odaklanan moda ve alışveriş uygulamalarından sadece birkaçı.

Singapur merkezli uygulama Browzzin ise genç nesle ve onların sosyal medya merakına odaklanıyor. Uygulamaya fotoğrafınızı yüklediğinizde bu fotoğraf otomatik olarak Instagram hesabınıza da yükleniyor ve sizi takip edenler üzerinizdeki kıyafetlere dokunarak kıyafeti satın alabilecekleri online alışveriş sitesine gidebiliyorlar. Zürih merkezli teknolojisi şirketi Meepl’ın geliştirdiği uygulama ise online alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerin geri iadesini yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor. İki adet akıllı cep telefonu ile çektiğiniz videoyu uygulamaya yükleyerek uygulamanın sizin tam vücut ölçülerine ulaşmasını sağlıyorsunuz. Uygulamaya moda zevkinizi de ekledikten sonra, Meepl sizin için en iyi kıyafetleri ve beden ölçülerini bularak sizi yönlendiriyor.

Modern insanın zamansızlıktan yakındığı ve teknolojinin her gün yeni bir gelişme ile manşetlere taşındığı bu günlerde, moda ve alışveriş teknolojilerinin beklentileri aşarak daha da ileriye gidip gelişeceğinden kuşku duymak imkânsız.