Alplerde Sanat Keşfi: Muzeum Susch

08 Ocak 2019

İsviçre Alpleri’nin yeni müzesi Muzeum Susch, yeniden tasarlanan bir manastırda hayat buldu.

"1.500 metrekarelik geçici ve sabit galeri alanlarına sahip modern kompleks, sanat ve bilimde toplumsal cinsiyet konularında araştırmaları destekleyen bir akademik enstitü olan Instituto Susch ve modern kareografi programı Acziun Susch'a ev sahipliği yapıyor."

Polonyalı sanat koleksiyoncusu Grażyna Kulczyk, İsviçre Alpleri'ndeki kullanılmayan tarihi bir manastırı galeriye dönüştürdü. İsviçre'nin en yeni sanat yapısı Muzeum Susch, şehirden alabildiğine uzakta, pastoral Engadin vadisinin sakin ortamında eski bir manastırın pitoresk kalıntıları arasından canlanarak, kapılarını halka açtı.

Chasper Schmidlin ve Lukas Voellmy’nin Zürih merkezli mimarlık firması Voellmy Schmidlin Architektur tarafından tasarlanan yeni çağdaş sanat müzesinin hedefi bir dizi mekana özel enstalasyonun yanı sıra, koleksiyonu ve geçici sergileri ile küresel sanat sahnesinde yer edinmek. Mimarlar mevcut yapılarla - 1157 yılında kurulan manastırın kalıntıları, bakımevi ve birahane alanları - sanat eserini mümkün olan en iyi şekilde vurgularken mevcut mimariyi onurlandıran bir dönüşüm yaratıldı ve sonuç olarak yapının doğal kaya oluşumları açığa çıkartılırken müzeyi çevreleyen doğal manzarayla bütünlük sağladı.

1.500 metrekarelik geçici ve sabit galeri alanlarına sahip modern kompleks, sanat ve bilimde toplumsal cinsiyet konularında araştırmaları destekleyen bir akademik enstitü olan Instituto Susch ve modern kareografi programı Acziun Susch'a ev sahipliği yapıyor.

Yeni sanat mekanı, küratörlüğünü Kasia Redzisz’in yaptığı ‘A Woman Looking at Men Looking at Women’ adlı ilk sergisi ile kadınlık kavramı üzerine odaklanıyor ve Joan Semmel, Carla Accardi ve Louise Bourgeois dahil olmak üzere 30’dan fazla uluslararası sanatçının çalışmalarını bir araya getiriyor.