Alplerin eteklerinde minimalism ve sükûnet

23 Ağustos 2019

Bir tarafı Alplere, diğer bir tarafı Rhaetian bölgesinin ünlü üzüm bağlarına bakan Casa G, mimar Alfredo Vanotti’nin başarısına eklenen en son halka.

Casa G dışarıdan bakıldığında bir minimalism manifestosu. Doğanın bir parçası gibi bulunduğu alana yayılan bu muhteşem ev, İtalyan mimar Alfredo Vanotti’nin “yaşanılabilir teras” mantığıyla inşa ettiği son evi.


Kuzey İtalya’nın sakinliğinden ve rahatlatıcı atmosferinden ilham alan Vanotti, tarihi Rhaetian kasabasının üzüm bağları arasına inşa ettiği Casa G ile “temiz, basit ve rahatlatıcı” bir deneyim sunmak istemiş. Bergamasque Alplerine doğru bir teras gibi konumlandırılan ev, yazları göz alabildiğine yeşil bir manzara sunarken kışları ise bembeyaz dağ manzarası ile büyülüyor.

Mimar Vanotti, evin dış cephesinde boydan boya kesintisiz cam kullanarak ve evi enlemesine tasarlayarak, Casa G’nin bütün bir yıl boyunca, mevsim ne olursa olsun, alabileceği en çok gün ışığını almasını sağlamış. Evin dış cephesine paralel olarak uzanan 33 metre uzunluğundaki sonsuzluk havuzu ise hem evin dışında ir ayna görevi görerek manzarayı zenginleştiriyor, hem de evin sadeliğine ve uhrevi havasına atıfta bulunuyor.


Çıplak betondan ve camdan inşa edilmiş Casa G’de Vanotti ışıktan yararlanabilmek için tavanda da gökyüzü pencereleri kullanmayı tercih etmiş. Çerçevesiz, kayar camlar sayesinde evin sakinleri manzarayı kesintisiz olarak izleyebiliyor.

Evin iç tasarımında da dış tasarımı gibi minimalist bir yaklaşım var. Boydan boya uzanan oturma salonu olduğu gibi gün ışığını içeri alırken evin diğer kısımlarını gözden uzakta tutuyor.