Amazon’un Alexa’sı hayatın her alanında kendine yer buluyor

05 Ekim 2019

Amazon’un akıllı asistanı Alexa ve akıllı ürünler serisi Echo yeni eklenen donanımlar ile büyümeye devam ediyor.

1994 yılında Jeff Bezos internet üzerinden kitap satmak için Amazon’u kurduğunda akıllı telefonlar ve yapay zekâ hayatımızda yoktu. Aradan geçen 25 yılda gelişen teknoloji ile Amazon da birçoklarının hayal bile edemeyeceği kadar büyüdü. Geçtiğimiz hafta tanıtılan bir dizi yeni ürün de markanın hayatın her alanına dokunmak istediğinin en büyük kanıtı oldu.

Teknoloji severlerin uzun zamandır takip ettiği Amazon, son yıllarda şirketinin donanım tarafına hiç olmadığı kadar önem veriyor. Amerikalı teknoloji devi, akıllı ve sesli asistan ürünleri serisi Echo ve Alexa’ya yeni eklediği sekiz ürün ile yapay zekâ destekli sanal asistan sektörünün en büyük oyuncularından biri olduğunu kanıtladı.Akıllı evlerin en büyük yardımcısı olan sesli asistan Alexa artık gözlüklerde de yerini alıyor. Google ve Snapchat’in akıllı gözlüklerine Amazon’un cevabı niteliğindeki Echo Frames sahip olduğu dört mikro hoparlör sayesinde diğer akıllı cihazları kullanma imkânı veriyor. Akıllı gözlük aynı zamanda numaralı gözlük kullananlar için kişiselleştirilebiliyor.Akıllı aksesuar konsepti saatler ve gözlükler ile uzun zamandır hayatımızda fakat Amazon yeni tanıttığı Loop ile çıtayı bir üst seviyeye çıkarıyor. Alexa’yı tüm giyilebilir cihazlara taşımak isteyen Amazon tanıttığı akıllı yüzük ile yine kullanıcısının bütün akıllı cihazlarına ulaşım imkânı sağlıyor.

Mutfakların en büyük yardımcısı olmayı hedefleyen Echo Show 8 ile artık tariflere bakıp yemek yapmak çok kolay. Mutfak kullanımı için düşünülmüş akıllı ekran sayesinde yeni yemek tarifleri ile pişirme yöntemleri konusunda ipuçları alınabiliyor. Ekran sayesinde görüntülü görüşme de yapılabiliyor.


Dünyanın en çok kullanılan akıllı hoparlör modellerinin başında yer alan Echo, tasarım anlamında tamamen yenilendi. Daha modern bir görünüme kavuşan Echo, dört farklı renk seçeneğine sahip.  Küçük ama oldukça akıllı bir cihaz olan Echo Flex ise temelde akıllı bir hoparlör. Ufacık boyutuna rağmen oldukça iyi bir ses kalitesine sahip olancihaz akıllı ev asistanı Alexa’ya direkt bağlanıyor.

Teknolojinin sadece yetişkinlerin eğlenmesi için olmadığına inanan Amazon çocukların kullanımı için de oldukça eğlenceli bir cihaz yaratmışa benziyor. Renk değiştirilebilen, hem gece lambası hem de hoparlör olarak kullanılabilen bir cihaz olan Glow da sesli asistan Alexa’ya bağlanabiliyor.Artık Amazon’un da bir kablosuz kulaklığı var. Bose'un aktif gürültü azaltma teknolojisine sahip olan Echo Buds, yine Alexa desteği ile birlikte geliyor.

Echo Dot with Clock ise klasik bir dijital saat görünümüne sahip akıllı bir mucize. LED ekranında saati gösteren cihaz aynı zamanda sabah uyandığınızda size havanın nasıl olacağını da bildiriyor. 


Evlerdeki hantal ses sistemlerinin yerini almaya hazırlanan Studio ise 3D ses ve Dolby Atmos teknolojilerinin de destekliyor. Alexa destekli akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için ev merkezi olarak da kullanılabilen cihaz, Fire TV ile de eşleştirilebiliyor.