Amerikalı sanatçı John Giorno hayata veda etti

25 Ekim 2019

Kariyeri boyunca şiiri bir kağıt parçasına basılı birkaç satırdan çıkarıp modern hayata uyarlamaya çalışan Amerikalı şair ve ressam John Giorno 82 yaşında aramızdan ayrıldı.

John Giorno kimileri için Andy Warhol’un kült filmi “Sleep”teki (“Uyumak”) saatlerce uyuyan adam, kimileri içinse farklı alanlarda sıradışı işbirlikleri yapan bir sanatçı ve LGBT aktivistiydi. Fakat Giorno’nun asıl mirası şiiri günlük hayatın bir parçası haline getiren çalışması “Dial-A-Poem” sistemiydi. Amerikalı öncü şair iki hafta önce Manhattan’daki evinde 82 yaşında kalp krizi geçirerek hayata veda etti.


Savaş sonrası dönemde New York’un sanat sahnesine çıkan Giorno, kısa sürede Jack Kerouac ve Allen Ginsberg gibi isimlerle arkadaşlık kurdu. Kurduğu arkadaşlıklarının meyvesini şiirlerine yansıtan şairin asıl çıkışı ise Andy Warhol ile oldu. Bir dönem sevgilisi de olduğu Warhol’un ilham perisine dönüşen Giorno, Warhol’un 1963 tarihli ilk deneysel filmi Sleep’te başrol oynadı.


60’lı ve 70’li yıllarda sıkı bir LGBT savunucusu olan, AIDS’e karşı savaşta sanatını kullanan Giorno, 1965’te şiirde bir dönüm noktası olan Dial-A-Poem’i devreye soktu. Şiiri basılı sayfalardan çıkarıp hayatın içine sokmayı hedefleyen sistem aslında bir telefon hattıydı. Hala sistemde olan hat sayesinde Giorno farklı şairler hatta günlük hayatın içinden insanlarla telefonda konuşup, onlarla dizeler paylaşıyordu.


1984 yılında The AIDS Treatment Project isimli bir yardım kuruluşunun temellerini atan Giorno, hayatının sonuna kadar resimleri ve şiirleri ile farklı sanat galerilerinde sergiler düzenledii. En son 2017 yılında Dior ile yaptığı işbirliği ile gündeme gelen Amerikalı sanatçı ölümünden hemen önce hayatını anlattığı otobiyografisi “Great Demon Kings” üzerinde çalışıyordu. Önümüzdeki sene ünlü yayınevi Farrar, Straus and Giroux tarafından yayınlanması beklenen kitap belki de Giorno’nun hayatını ve sanatını kutlamanın en iyi aracı olacak.