“Amerikan Moda Dili” The MET Müzesi'nde açıldı

20 Eylül 2021

Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü, iki bölümden oluşan ve Amerikan modasını derinlemesine yansıtacak olan bu yılki serginin ilk bölümü olan “Amerika’da: Amerikan Modası Sözlüğü” başlığıyla, 18 Eylül 2021 günü açılış yaptı.

Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü, iki bölümden oluşan ve Amerikan modasını derinlemesine yansıtacak olan bu yılki serginin ilk bölümü olan “Amerika’da: Amerikan Modası Sözlüğü” başlığıyla, 18 Eylül 2021 günü açılış yaptı. Bir sene süresince devam edecek olan birinci bölümü, sonraki senede, 5 Mayıs 2022’de açılış yaparak ikinci bölüm olan “Amerikada: Moda Antolojisi” takip edecek.


100 parçadan oluşacak olan ilk bölümde, Amerikan modasının 1940’lı yıllardan başlayarak günümüze kadar olan değişim, gelişim ve evrim süreci ve tarihi işleniyor. Geçmişten bugüne, farklı köklere, kültürlere, yaşlara ve geçmişe sahip birçok sayıda tasarımcının eserleri, Amerikan modası üzerinde etkili olduğuna inanılan, aidiyet, sevinç, kuvvet, birliktelik, incelik gibi farklı duyguların çözümlenmesini sembolize edecek 12 kısımda sergileniyor ve her bir sergiye, Stephen Jones’un bir tasarımı görsel bir “sözlük” olarak eşlik ediyor.


Amerikan modasının zaman çizelgesinin en ince ayrıntılarıyla yeniden çizileceği sergide, Grace (İncelik) bölümünde Geoffrey Beene’nin 1989 yılında tasarladığı siyah yün elbise, Exuberance (Coşku) bölümünde 2021 Wallpaper Tasarım ödülleri jüri üyesi Christopher John Rogers’a ait elbiseler, Joy (Neşe) bölümünde1986 Patrick Kelly tasarımı boncuklu elbiseler ve Bode tasarımı antik örtüler gibi moda dünyasına ait birçok yaratıcı “başyapıtı” bulunuyor.