Anish Kapoor’dan sanal gerçeklik sergisi

14 Şubat 2020

Britanyalı sanatçının 2018 yılında hayata geçirdiği ve sanal gerçeklik gözlüğü ile deneyimlenen çalışması Into Yourself, Fall İngiltere’de sergilenecek.


Sanat dünyasında tek düzeliğin yaşandığı şu günlerde Acute Art ve Waddesdon Manor’dan heyecan verici bir haber geldi. Ünlü Britanyalı sanatçı Anish Kapoor’un 2018 tarihli sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ile deneyimlenebilen eseri Into Yourself, Fall Buckinghamshire’da yer alan Waddesdon Manor’ın dramatik sergi alanında sanat severler ile buluşacak.

“Into Yourself, Fall” sanat severleri insan bedenini ve benliğini keşfe çıkartan bir video çalışması. Bedenin çalışmasını yakından inceleyerek kişinin kendisini bulmasını amaçlayan Kapoor bunun için izleyicisini bir vertigo durumuna davet ediyor ve insan bedenin labirentlerinde bir yolculuğa çıkartıyor.


Sık ağaçlara ev sahipliği yapan bir orman görüntüsü ile açılan video izleyici bir karadelikten geçiriyor. İzleyici karmaşık ve duvarları deri ve kastan oluştuğu anlaşılan bir dizi tünelin içerisinden geçmeye başlıyor. Seyircisini sürreal bir deneyim ile baş başa bırakan Kapoor, onları bilinmezliğe doğru bir yolculuğa çıkarırken kendilerini bulmaları için yol da gösteriyor.


Sanal ve gerçek arasındaki sınırların kalktığı bu sergi için Kapoor, Acute Art ile birlikte çalışmış. Sanatçının istekleri doğrultusunda oluşturulan bu sanal gerçeklik evreni Kapoor’a teknolojinin limitlerini zorlama şansı da sağlamış. Çalışmasının hem duyusal hem de fiziksel olarak sanat severler tarafından deneyimlenmesini isteyen Kapoor’un bu çığır açan sergisinin müzikleri ise oğlu Ishan Kapoor tarafından bestelenmiş.

Anish Kapoor’un Into Yourself, Fall isimli sanal gerçeklik sergisi 25 Mart ve 5 Nisan tarihleri arasında Waddesdon Manor’da ziyarete açık olacak.