Ann ve Gordon Getty Müzayedesi

17 Kasım 2022

Ünlü sanat koleksiyoneri Getty ailesinden Ann ve Gordon Getty’nin düzenlediği müzayedede 150 milyon dolar gelir elde edildi.

Getty ailesi üyeleri, Los Angeles manzaralı bir dağın yamacında kurdukları J. Paul Getty Müzesi ve çeşitli kültürel organizasyonlara olan destekleri ile biliniyor. Ünlü aile, yıllar içinde, mimari başta olmak üzere türünün tek örneği parçaları edinmeleri ile özel koleksiyonculuk alanında bir marka haline geldi ve bu ay, Ann ve Gordon Getty Koleksiyonu’ndan parçalar New York’taki prestijli Christie's müzayedesinde açık artırmaya çıktı. Müzayededeki canlı ve çevrimiçi üzerinden yapılan 10 satışta elde edilen 150 milyon dolardan fazla gelir, ailenin sanat ve bilim organizasyonlarını destekleyen özel vakfa gitti. 
En çarpıcı satış, iki milyon çevrimiçi izleyiciye ulaşan, 60 parçanın tamamının satıldığı, 79,4 milyon dolar değerindeki  20 Ekim’deki I. Cilt: Önemli Resimler ve Dekoratif Sanatlar etkinliğiydi. Tek parça ile en yüksek fiyat ise, 7,4 milyon dolar ile Mary Cassatt'ın “Young Lady in a Loge Gazing to Right” eserine verildi. Orijinalinde Kraliçe Charlotte için yapılan ve 2,7 milyon dolar getiren Büyük George III dönemine ait maun ağacından çini dolabı da müzayedenin öne çıkanlarındandı. Ann ve Gordon Getty çiftinin 105'ten fazla sanat eserinin yer aldığı San Francisco'daki evlerinde bulunan Henri Matisse'in “Paysage avec cyprès et oliviers aux environs de Nice” adlı 1918’e ait manzara tablosu da 2.2 milyon dolar ile yeni sahibine gitti.