Anri Sala’nın etkileyici yeraltı enstalasyonu

26 Mart 2021

Sanatçı Anri Sala’nın Houston’daki Buffalo Bayou Park Cistern’deki hipnotik film ve ses enstalasyonu Time No Longer, astronot ve saksafoncu Ronald McNair’in anısına bir saygı duruşu niteliğinde.

Sanatçı Anri Sala’nın Houston’daki Buffalo Bayou Park Sarnıcı’ndaki hipnotik film ve ses enstalasyonu Time No Longer, astronot ve saksafoncu Ronald McNair’in anısına bir saygı duruşu niteliğinde. Sanatçının çalışması, somut ve soyut arasındaki anı araştırıyor. Zaman ve mekan arasında bir yerde var olan iş, belki de ikisi arasında gidip geliyor. Sala’nın düşündürücü ve çağrışımcı eseri, dilin karşılamakta zorluk çektiği düşünceleri, duyguları ve olayları dile getiriyor.


Sala’nın en güncel büyük çaplı eseri, Teksas, Houston’daki Bayou Buffalo Park Sarnıcı’ndaki anıtsal bir yerleştirme. Film, ses ve enstalasyon sanatını birleştirerek, sanatçı“Space City” ile ilişkilendirdiği sakinlik duygusundan yararlanıyor. Time No Longer başlıklı bu sürükleyici çalışma, 1986 yılında Space Shuttle Challenger’a uzayda müzik kaydetmek amacıyla katılan astronot ve saksafoncu Ronald McNair’den ilham alıyor. Roket, kalkıştan saniyeler sonra infilak etmemiş olsaydı, bunu gerçekleştirmiş olacaktı.Eserin film müziği, belki de esaret altındayken bestelenen en ünlü müzik parçası olan Olivier Messiaen’ın End Of Time’ının klarnet ve saksafondan oluşan karışık bir yorumu. Messiaen tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Alman savaş esiri kampındayken yazılan müzik, Sala için derin bir yalnızlık duygusunu yansıtıyor.