Anthony Bourdain’ın son kitabı Ekim’de piyasaya çıkıyor

24 Ocak 2020

2018’de hayatını kaybeden Fransız şef Anthony Bourdain’ın son kitabı ön siparişe açıldı. Kitap Ekim ayında raflardaki yerini alacak.

Unutulmaz Fransız şef Anthony Bourdain’ın son kitabı World Travel: An Irreverent Guide ölümünden iki yıl sonra okuyucular ile buluşmaya hazırlanıyor. Tarifleri kadar dünyanın her yerine yaptığı geziler ile de tanınan Bourdain’ın son kitabı şefin en sevdiği destinasyonların dışında Bourdain’ın elinden çıkan illüstrasyonlar ve en beğendiği restoranların da bir derlemesi.


Bourdain’ın ölmeden önce hazırlıklarına başladığı kitap Fransız şefin uzun yıllardır asistanlığını yapan ve yemek kitabı Appetites’ı birlikte yazdığı Laurie Woolever tarafından tamamlamış. Kitap aynı zamanda Bourdain’ın aile ve arkadaşlarında anekdotlar da içeriyor.

25 Haziran 1956’da New York’ta doğan Anthony Bourdain, bir şef olmasının yanında bir gezgindi de. Üniversiteden mezun olur olmaz, Supper Club, One Fifth Avenue ve Sullivan’s gibi ünlü restoranların mutfağında çalışmaya başlayan Bourdain yıllarca hayranlık duyduğu şeflerle çalışma şansı buldu. Mutfakta yakaladığı başarısını edebiyat alanında da kanıtlayan Bourdain iki roman yayınladıktan sonra yemek kitapları yazmaya başladı. 1999 yılında New York’taki restoranların mutfaklarındaki acımasız ortamı ortaya koyan Don’t Eat Before Reading This’den sonra Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly ile büyük sükse yapan Bourdain bu başarılarını televizyona taşıdı. Fransız şefin A Cook’s Tour ile başlayan televizyon macerası ilerleyen zamanda onu Emmy ödüllü bir televizyon hostuna dönüştürdü.


Anthony Bourdain: Parts Unknown in France isimli televizyon serisinin çekimi sırasında hayatına son veren Bourdain’ın son kitabını Amazon’dan ön sipariş verebilirsiniz.