Antik Formlarla Oyun

17 Ekim 2022

Andreas Angelidakis imzalı antik arkeolojik formlarla oynayan çok kapsamlı bir enstalasyon, 11-30 Ekim tarihleri arasında Paris'te sanatseverlerle buluşuyor.

Eğitimini mimarlık alanında tamamlamış olan Atina merkezli sanatçı Andreas Angelidakis, günümüz yaşamını eleştirel biçimde incelemek için antik geçmişin mimarisi üzerine çalışıyor. Bugünlerde Angelidakis, Audemars Piguet Contemporary tarafından desteklenen ve ilhamını Atina'daki Olimpos Zeus Tapınağı'ndan alan çok boyutlu enstalasyon “Antik Çağın Eleştirel Takdiri Merkezi'ni” (2022) Paris’teki sanatseverlerle tanıştırıyor. 


Sanatçı, Mimar Oscar Niemeyer'in tasarladığı Espace Niemeyer'in beyaz beton kubbesi altında, Yunan harabelerini yeniden ele alıyor. Enstalasyonu, dijital video, heykel ve mobilyaları geleneksel bir çalışma merkezinde eğlenceli bir format ile sergiliyor. Audemars Piguet Contemporary'nin küratörü Denis Pernet, serginin odak noktası olan Angelidakis'in mobilyaya dönüştürülebilen heykelsi sütunlarını, çevreyi fiziksel bir deneyim olarak sunan bir arkeolojik kazı yeri olarak tanımlıyor. 
Angelidakis, Pernet’in bu tanımına katılarak mekanı tarif etmenin gerçekten zor olduğuna dikkat çekiyor. “İnsanlar burada çalışıyor mu? Gündüz mü, gece mi? Mekan, arkeolojik bir kazı yerinden gece kulübüne ve sadece küçük bir ışık ayarıyla da çalışma merkezine dönüşebilir. Bu, Yunan mimarisinin estetik olarak diskolardan, müzelere ve parlamentolara kadar her yerde kullanıldığı gerçeğine işaret ediyor.” diyerek açıklıyor.


Andreas Angelidakis’in enstalasyonu 30 Ekim’e kadar Paris’teki ikonik Espace Niemeyer binasında ziyarete açık.