'Apeshit' ve Batılı Sanat Geleneği

03 Temmuz 2018

Beyonce ve Jay Z, “Everything Is Love” albümlerinin ilk klibine klasik ikonlardan Fransız romantizminin büyüklerine beyaz Avrupa kültürünün merkezindeki parçaları ele alıyorlar.

"Beyaz sömürgecilik döneminde üretilmiş bir çok eseri barındıran Louvre müzesini The Carters'ın devralmasıyla derin ve sembolik bir mesajlaşma ortaya çıkıyor."

Beyoncé ve Jay-Z çiftinin sürpriz ortak albümü Everything Is Love'dan gelen ilk görsel, "Apeshit" videosu Paris'teki Louvre'den geçen iki yıldız, sanat sarayında sahneyi ele geçiriyor. Beyaz sömürgecilik döneminde üretilmiş bir çok eseri barındıran Louvre müzesini The Carters'ın devralmasıyla ise derin ve sembolik bir mesajlaşma ortaya çıkıyor.

Gerçekten de, altı dakikalık bir video, içinde hem Beyonce hem de Jay-Z'nin etkileşimde bulunduğu batı sanatının en önemli parçaları ile farklı referansları barındırır gibi.

(0:39) Mona Lisa
Leonardo da Vinci

Portrenin merkezindeki gizem tablonun en önemli unsuru. Özellikle giysiler hiçbir aristokratik durumu simgelememekte, belirsiz kılmakta.

(0:59) Winged Victory of Samothrace
Sanatçı: Bilinmiyor

Tanrıça Nike'in tasviri burada zaferi temsil ediyor. MÖ 2’inci yüzyıldan bir deniz savaşına ithafen yaratıldığı düşünülmekte.

(1:22) The Great Sphinx of Tani
Sanatçı: Bilinmiyor

Eser, bugün Mısır'ın dışında bulunan ve 1825 yılında Tanis'in Amis Tapınağı'nın kalıntılarından alınan en büyük sfenkslerden bir tanesi.

(2:15) Madam Récamier
Jacques-Louis David

Parisli bir bankacının karısı olan Juliette Récamier, 1800'lü yılların en ünlü sosyetelerinden biriydi; ancak bu portre hiçbir zaman kendi mülkiyetine girmedi. Eser, David’in ölümüne kadar tamamlanmadı.

(3:12) The Raft of the Medusa
Théodore Géricault

Eser, siyah bir insanı kompozisyonunun merkezine konumlandırmasıyla anti-emperyalist ve kölelik karşıtı bir çalışma olarak yorumlanmakta.

(3:51) Venüs de Milo
Sanatçı: Bilinmiyor

1820'de Melos adasından alınan eser hakkında bilinmeyen çok şey var: Aphrodite, Yunan eşdeğeri Venüs ya da deniz tanrıçası Amphitrite tasvir edilmiş olabilir. Helenistik dönemde yaratılmış bir replika bile olabilir.

(5:36) Portrait of a Black Woman
Marie-Guillemine Benoist

1800’lerde yapılan eser, Fransız sömürgeleri içinde köleliği ortadan kaldıran 1794 kurtuluş kararından sonra, 1802’de Napoléon’un tekrar uygulamaya soktuğu yıllara tekabül etmekte. Eser, o zamanlar Fransa'da büyüyen feminist hareketle bağlantılı olarak yeni serbest kalmış bir kölenin romantik bir portresi olarak yorumlanmakta.