Apple MacBook Pro’ya gelişmiş klavye tasarımı

22 Kasım 2019

Uzun süredir kullanıcıların problem yaşadığı MacBook Pro’nun klavyesi yeni ve gelişmiş tasarımı ile kullanıcı memnuniyetini artırmanın peşinde.

Diz üstü bilgisayar tasarımı ile çığır açan Apple, bilgisayarlarının ince tasarımı ile uzun süredir en çok tercih edilen markaların başında geliyor. Fakat Apple’ın tasarımda bu inceliği yakalamasının en önemli özelliklerinden olan “kelebek klavyesi” kullanıcıların işini oldukça zorlaştırıyordu. Diğer bilgisayar klavyelerinden yüzde 40 daha ince olan bu klavyenin tuşları sık sık bozulması ve yerinden çıkması ile sadece kullanıcılara değil Amerikalı teknoloji üreticisine de zor zamanlar yaşatıyordu.

Fakat görünen o ki, Apple yaptığı bu hatadan geçtiğimiz hafta tanıtılan yeni MacBook Pro ile dönmüş gibi gözüküyor. Kelebek klavye tasarımını terk eden Apple, bir zamanların efsanevi masaüstü bilgisayarı iMac’in klavyesinden esinlenerek dayanıklı ve daha gelişmiş bir klavyeye MacBook Pro ile giriş yaptı. Yeni klavyede her tuş 1 milimetre kadar aşağı iniyor. Kelebek klavye ile karşılaştırıldığında bu 0.3 milimetrelik artış ile Apple klavyenin kullanıcılarına daha az sorun çıkarmasını umuyor. Ayrıca Apple’ın tasarladığı ve her tuşun altına yerleştirdiği kauçuk kubbe sayesinde de kullanıcılar tuşlardan daha hızlı yanıt alabilecekler.


Yeni klavye bir önceki tasarıma göre kullanıcıya daha rahat bir kullanım sunuyor ve düşük tuş sesi ile rahatlığın yanında hızlı yazı yazanlar için sükûnet de getiriyor. Apple’ın bir süre önce klavyesinden çıkardığı “escape” tuşu da bu yeni tasarımda geri dönmüş. Ayrıca ok tuşları da kullanıcının kolay bulması için eski yerlerine geri konulmuş.

Bu yeni tasarımda Apple bilgisayarın dokunmatik yüzeyine bir müdahalede bulunmamayı tercih etmiş. Parmak izini tanıyan dokunmatik yüzey bir önceki versiyonlara göre sadece klavyeden biraz daha uzağa yerleştirilmiş.