Apple ve Google koronavirüsü takip edebilen teknoloji geliştiriyor

20 Nisan 2020

Teknoloji endüstrisinin en büyük markalarından ikisi, koronavirüsle savaşmak için birlikte çalışıyor ve akıllı telefonların çoğunda kullanılabilecek yeni bir uygulama geliştiriyor.

Yeni teknoloji, Bluetooth aracılığıyla kullanıcıları temasa geçtikleri kişilerin enfekte olup olmadıkları hakkında bilgi veriyor

Teknoloji endüstrisinin en büyük markalarından ikisi, koronavirüsle savaşmak için birlikte çalışıyor. Apple ve Google, akıllı telefonların çoğunda kullanılabilecek yeni bir uygulama duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Apple ve Google tarafından ortak bültenle duyurulan yeni teknoloji, telefonların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmak için Bluetooth kablosuz radyo dalgalarını kullanıyor. Uygulama, kullanıcılara temasa geçtikleri kişilerin enfekte olup olmadıkları hakkında bilgi veriyor.


Şirketlerin yaptığı ortak açıklamada, "Geliştiriciler, hükümetler ve halk sağlığı sağlayıcıları ile yakın iş birliği yoluyla, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin COVID ‑ 19'un yayılmasının yavaşlatmasına ve günlük yaşamın geri dönüşünü hızlandırmasına yardımcı olmak için teknolojinin gücünden yararlanmayı umuyoruz," diye belirtildi. 

Google CEO'su Sundar Pichai Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, iki şirketin "bu çabalar üzerinde birlikte çalışmaya kararlı olduklarını" söyledi. Apple CEO'su Tim Cook, tweet'inde yeni girişimde "bilgilerin kullanımında şeffaflığı ve rızayı ön planda tuttuklarını" ekledi.

Google ayrıca geçen ay koronavirüs salgınıyla mücadele eden küçük işletmelere yardım etmek için 800 milyon dolardan fazla ödenek ayırdığını belirtti.