Apple’dan iPhone’un kamerasını geliştirmek için büyük adım

23 Aralık 2019

Teknoloji devi Apple, iPhone’un kamerasını güçlendirmek için mobil fotoğrafçılık girişimi Spectral Edge'i satın aldı.

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max ile akıllı telefon kameralarında çığır açmayı başaran Amerikalı teknoloji devi Apple bu başarısını bir adım daha öteye taşımaya kararlı. iPhone kamerasını gelecekteki modellerinde daha da geliştirmeye odaklanan Apple, geçtiğimiz günlerde yapay zekâ ve mobil fotoğrafçılık alanında çalışmaları ile tanınan Birleşik Krallık merkezli Spectral Edge’i satın aldı. 


Spectral Edge bundan tam üç yıl önce kızılötesi çekimler yapan ve bunları daha net renklerle daha net görüntüler üretmek için makine öğrenmesini kullanarak standart fotoğraflarla harmanlayan Phusion adında bir teknoloji geliştirmişti. Şirketin geliştirdiği yapay zekâ daha net fotoğraflar çekilmesine olanak sağlamasının yanında düşük ışıkta çekilen fotoğrafları bile daha renkli bir hale getirebiliyor. 

Apple’ın Spectral Edge’in satın alımı için ne kadar ödediği bilinmiyor ama mart ayında yapay zekâyla çalışan ev güvenlik kamerası geliştirici Lighthouse'u ve Temmuz'da Drive.ai'yi 200 milyon dolara bünyesine katan şirketin 2020 ve 2021’de tanıtmaya hazırlandığı iPhone’un hem kamerasında hem de sesli asistanı Siri’de yapay zekadaki son gelişmeleri kullanacağı aşikâr. Apple’ın son olarak tanıttığı ve satışa sunduğu iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max üç adet 12 MP çözünürlüğünde arka kameraya sahipken iPhone 11, iki adet 12 MP’lik arka kamera sensörüne sahip. Oldukça beğenilen gece modu ise kameranın ortamın ışık derecesini algılayarak daha net fotoğraflar çekmesini sağlıyor.