Apple'ın HomePod’u artık daha akıllı

16 Mart 2023

Apple’ın son çıkan ev ses sistemi HomePod’u ve eklenen yeni özelliklerini ele aldık.

İkinci nesil Apple HomePod, odayı okuyabilen ve altı farklı sesi tanıyabilen akıllı bir hoparlör. Artık birçok ev, akıllı cihazlar ve hoparlörlerle donatıldığından Apple HomePod'un ikinci nesli işleri bir adım öteye taşımak için yola çıktı. Bu ayın başlarında tanıtılan sürüm 2.0, yeni ve geliştirilmiş, şık ve göze batmayan bir tasarımda yeni seviye akustik, gelişmiş Siri yetenekleri ve diğer birçok yenilik ile piyasaya güçlü giriyor. 


Dinleme deneyimi, tüm şekil ve biçimleriyle yeni HomePod'un merkezinde yer alıyor. Özel olarak tasarlanmış yüksek bir woofer, yerleşik bir base-EQ mikrofon, hoparlörün tabanının etrafına yerleştirilmiş ışın oluşturan beş tweeter dizisi ve çeşitli ortamlarda her şeyi kapsayan bir akustik deneyim sunmak için güçlü bir motorla birlikte çalışıyor. HomePod’un S7 yongası çevredeki yüzeylerden gelen ses yansımalarını tanımasına ve gerçek zamanlı olarak uyum sağlamasına olanak veren bir teknoloji ile donatıldı. 
Asıl sihirli deneyim ise aslında iki (veya daha fazla) HomePod birlikte kullanıldığında başlıyor. Aynı alanda bir stereo çifti olarak eşleştirilen ses deneyime geçiyor. Birden fazla odaya birden fazla ünite yerleştirilirse, Siri üzerinden ses çalmayı kontrol etmek sorunsuz hale geliyor. Aynı zamanda üniteler interkom sistemi olarak da kullanılıyor. HomePod, iPhone'un doğal bir uzantısı olarak kullanılabilir; müzik veya favori bir podcast çalmak ve telefon görüşmelerini cevaplamak, elde taşınır cihazdan hoparlöre yapılabilir veya aktarılabilir. Ayrıca, evdeki her kullanıcının diğer cihazlarında önceden ayarlanmış çalma listeleri, hatırlatıcılar ve takvim etkinlikleri gibi kişiselleştirilmiş tercihlerden yararlanabilmesi için altı adete kadar sesi tanıyabiliyor. 


Hepsinden iyisi, HomePod'un ses tanıma özellikleriyle artık mümkün olan ev güvenliği özellikleri etkinleşiyor. Duman ve karbon monoksit alarmlarını algılayabilmekte ve kullanıcıları bildirimler yoluyla uyarabilmekte hatta yerleşik sıcaklık ve nem sensörlerine sahip olduğu için ortam çok ısındığında fanı açmak gibi diğer akıllı ev otomasyonlarını başlatmaya yardımcı olabiliyor. HomePod sadece bir ses sisteminden çok daha fazlası olduğunu kanıtlıyor.