Apple’ın yeni yüzen mağazası Singapur’da

10 Eylül 2020

Foster + Partners tarafından tasarlanan Apple’ın yeni Marina Bay Sands mağazası, tamamen suyla çevrili, kendi kendini destekleyen bir kubbe.

Singapur'daki yeni Apple Marina Bay Sands mağazası Foster + Partners tarafından tasarlanan yapı, Marina Bay'de yüzen dev bir top gibi görünüyor. Yapı aslında bir kubbe, 30 metre çapında, 17 metre yüksekliğinde, 114 cam panelden oluşuyor ve mevcut bir beton temel üzerine oturuyor.


Foster + Partners'ın yönetici ortağı Stefan Behling, yapı için "Bu bir tür eskimo evi" diyor. "Çok ince, parlatılmış paslanmaz çelik panellerden oluşuyor. Muhtemelen dünyada bundan daha hassas bir yapıya sahip hiçbir şey bulamayacaksınız."


Karadan kubbeye ulaşmak için iki yürüyen merdiven kullanmanız gerekiyor ve Foster + Partners, bu yolculuğu mümkün olduğunca kontrollü bir Apple yaklaşımıyla daha teatral hale getirmek için çalıştı.


Oldukça büyülü görünen paslanmaz çelik tünelden geçtikten sonra yürüyen merdivenleri aştıktan sonra bu muhteşem alana giriyorsunuz. Kesinlikle "evet, bunu daha önce görmüştüm" diyebileceğiniz bir mağaza değil.