Araştırmacılar Van Gogh’un portresi ile ilgili karara vardı

27 Ocak 2020

Yıllar süren araştırmalar sonucunda Vincent Van Gogh’un otoportresinin gerçek olduğu ispatlandı.

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un Norveç Ulusal Müzesi’nde sergilenen otoportresinin sanatçıya ait olup olmadığı yıllardır üzerinde araştırma yapılan bir konuydu. Yapılan araştırmalar sonucu, eserin Van Gogh’a ait olduğu kantılandı. Self Portrait (1889) uzmanlara göre Van Gogh’un psikoz tedavisi gördüğü yılda yaptığı tek eser olarak tanımlanıyor. Araştırma için Norveç’ten Hollanda’da bulunan Van Gogh müzesine gönderilen eserin yaklaşık beş yıl süren analizler sonucu sahte olmadığı kanısına varıldı.


Vincent Van Gogh, Self-Portrait (1889) /PETER DEJONG/AP/SHUTTERSTOCK

1970’li yıllardan beri gerçekliği tartışma konusu olan eser Hollanda Van Gogh Müzesi’nde yoğun bir araştırma ve analiz sürecinden geçirildi. Bu süreçte X-Ray aracılığı ile kanvasın taranması, fırça darbelerinin analizi ve Van Gogh’un kardeşi Theo’ya bu dönemde yazdığı mektuplar, eserin Van Gogh tarafından yapıldığına işaret ediyor.  Uzmanlar eserin 1889 yılında Saint-Remy Fransa’da bulunan ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yapıldığının sonucunu çıkarttılar. Eylül 1889 tarihli bir mektupta sanatçı kardeşine eserden psikoz tedavisi gödüğü zamanda yaptığı bir deneme olarak bahsettiği belirtiliyor. Sanatçı aynı zamanda altı hafta süren ağır bir psikotik kriz geçirdiğini ve sonlarına doğru resim yapmaya başlayabilmesine rağmen hala psikolojik olarak rahatsız olduğunu mektuplarında belirtmiş. 

Otoportrenin gerçekliğinin sorgulanması Van Gogh’un yaptığı diğer 35 otoportreden çok daha farklı olmasından kaylanklanıyor.  Van Gogh Müzesi’ndeki uzman araştırmacı Louis van Tilborgh, otoportrenin Van Gogh'un tekniklerine benzer olduğunu ama aynı zamanda önceki işleriyle ilgili kopukluklar olduğunu belirterek sanatçı ruh sağlığı bozukken bu eseri yapması sebebi ile rahatsızlığının kanvasa yansıtıldığı sonucuna vardıklarını söylemişti. 

Van Gogh’un aynı dönemde kullandığı renklerin eserdeki renklere göre daha canlı olması ve eserin bitirilmemiş görüntüsüne ait başlayan sorgulama ve araştırmaların sonucunda Self-Portrait (1889) eserinin Van Gogh’a ait olduğu sonuçlandı. Eser, şu an Van Gogh Müzesi’nde sergileniyor ve 2021 yılında Oslo’ya geri gönderilecek.