Arjantinli Tasarımcı Cristián Mohaded ile Yerel Zanaatları Üzerine

29 Aralık 2021

Arjantinli tasarımcı Cristián Mohaded, Buenos Aires'teki Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi'nde ülkesinin farklı bölgelerinden işçilik tekniklerini ve endemik malzemeleri keşfeden Territorio Híbrido (Hibrit Bölge) isimli sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.

Mohaded, sergi için 20 aylık bir süreçte tarihi ve çağdaş tasarım yaklaşımlarını bir araya getiren 20'den fazla tasarım planladı. Bu çalışmaları bir araya getirmek için Buenos Aires, Santa Fe, Córdoba, Catamarca, Santiago Del Estero, Tucumán, Salta ve Jujuy bölgeleri üzerinden Arjantin'i dolaştı. Çeşitli teknikler kullanarak çalışan sanatçı, el yapımı kumaşlar üretti.


Serginin en önemli parçası, memleketi Catamarca'ya duyduğu saygının bir temsili olan yığılmış sepet örgülü şekillerin oluşturduğu ve büyük ölçekli sütunların yer aldığı Campo de Torres (Kuleler Tarlası) adlı bir yerleştirme.


Koleksiyon, Especies Híbridas (Hibrit Türler) adı altında toplanan obje, tekstil ve aydınlatma parçalarını içeriyor. Üçgen prizmalar şeklinde oturma yerlerinden oluşan Jardín de Estrellas (Yıldızların Bahçesi) isimli bir dış mekân yerleştirmesini de kapsayan sergi, 6 Mart 2022 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.