Arka Planda Kalmış İngiliz Klasikleri

23 Temmuz 2017

Üretimi durdurulan ancak hafızalardan silinmeyen beş İngiliz araba markası.

“Tasarımda ve motor gücünde yaptıkları devrimler ile günümüze izlerini bırakan arabalar, güç değişimleri ile zamanla göz önünden kayboldular.”

İngiliz arabalarının dünyaya hakim olduğu bir dönemde ortaya çıkan markalar, klasik araba kültürüne büyük katkı sağladılar. Tasarım ve motor gücünde yaptıkları devrimler ile günümüze izlerini bırakan bu araçlar, güç dengelerinin değişmesiyle zaman içinde kayboldular. Sizin için geçmişin tozlu sayfalarını karıştırarak, nostaljik 5 markayı derledik.    

VANDEN PLAS (1870-2009)

Orijinal adı Van der Plas olan Belçika kökenli araba markası ilk bakışta Austin Power Product’s ile ilişkilendirilse de aslında Rolls-Royce, Bentley, Alvis, Daimler ve Lagonda gibi pek çok markanın öncüsü. 1913’te AP altında İngiltere’deki ilk üretimine başlayan firma, 1947’de altı silindirli şasisinin yaratılmasıyla bir döneme damga vuran Princess I, Princess II ve Princess III modelleri birbirini takip etti. Şu anda markayı elinde tutan ikili ise, Shanghai Automotive Industries Corporation ve Jaguar Land Rover in America Vanden Plas.

Vanden Plas Princess 4 Litre R Limousine


JENSEN MOTORS (1934-1976, 1998-2002)


Alan ve Richard kardeşlerin motorlara olan tutkularından Birmingham’da ortaya çıkan Jensen Motors, ilk üretimini 1928’de ikinci el bir Austin Seven şasisinden yola çıkarak ortaya koydu. Adlarını kısa süre içinde İngiltere’de duyuran ekip, güçlü motoruyla yollara çıkan ilk arabaları White Lady’yi 1935’te piyasaya sürdü. İkinci Dünya Savaşı’nın etkisi ile 1950’ye kadar sessiz kalan fabrika, ikonik arabası Interceptor ile 1966 yılında geri döndü. Jenson Motors, 1998 yılında bir kez daha ortaya çıkardığı Interceptor'dan beri sessizliğini korumaya devam ediyor.

Jenson Motors, Interceptor


JOWETT (1901-1954)


Küçük motor, büyük çekiş gücü” mottosu ile akıllarda kalan Jowett markası, Yorkshire’daki küçük üretim tesisinde yarım asır boyunca tek bir tasarıma bağlı kalarak ayakta kaldı. Savaş sonrası piyasaya sürdüğü özel modeli Javelin ve onun spor yorumu olan Jupiter ile bir döneme damgasını vurmuş olan Jowett arabaları, 1949’da Spa 24 Hours yarışlarında boy gösterecek kadar iddialıydı. Ancak 1950’li yıllarda firma, yaşadığı mali krizin önüne geçemeyerek üretimini durdurmak zorunda kaldı.

Jowett, Javelin


HILLMAN (1907-1976)


1880’li yıllarda bisiklet üreticisi olarak piyasaya giriş yapan Hillman ailesi, mekanik üzerine kurulu mirasını arabalara aktararak çıkardığı 24HP Hillman-Coatalen sayesinde büyük başarı elde etti. 20. yüzyılın liderleri arasında gösterilebilecek marka, döneminin en çok sevilen Imp, Minx, Avenger ve Husky modellerinin de yaratıcısı. Hillman klasiklerinin şimdiki sahibi Fransız PSA firması, Citroën, DS, Peugeot, Opel ve Vauxhall markalarını aynı çatı altında topluyor.

Hillman, Imp


DAIMLER (1896-2007)


Gottlieb Daimler’in deneysel çalışmalarından ortaya çıkan Daimler Motor Company, zamanla İngiliz monarşisinin tek tercihi haline geldi. Bu yükselişteki en büyük etken hiç şüphesiz ki V-powered SP250 Dart’tan başkası değildi. Markanın en bilinen modeli, efsanevi İngiliz mühendis Edward Turner tarafından tasarlanarak ilk kez 1959’da New York Motor Show sırasında kalabalıklarla buluşmuştu. Takvimler 1960’ı gösterdiğinde ise isim hakları Jaguar tarafından alınan firma, 2007’ye kadar kendi modelleriyle piyasada var olabildi.

Daimler, Regency